Demirtaş’ın avukatları: Soylu, müvekkilimizi açıkça tehdit etmiş ve  yargısal sürecine açıkça müdahale etmektedir

Demirtaş’ın avukatları: Soylu, müvekkilimizi açıkça tehdit etmiş ve  yargısal sürecine açıkça müdahale etmektedir

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, “Katil Demirtaş Daha geçen hafta terörist başını öven, 6-8 Ekim’in faili, cezaevinden Mersin’deki ‘silahlı saldırıyı'(!) kınamış… O kadar iğrenç ve aşağılıksın ki, birlikte fail olduğun PKK’yı burada bile temize çıkarıyorsun. Çünkü en güçlü ortaklık, suç ortaklığıdır.” tweetini paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Soylu’nun tweetlerini retweet eden, hakaret içerikli tweeti alıntı yaparak paylaşanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Avukatlar, Soylu’nun Demirtaş’ı tehdit ettiğini belirtti.

Avukatlar yazılı açıklamasında, “26.09.2022 tarihinde Mersin’in Mezitli İlçesinde bulunan polis evine yapılan saldırı üzerine müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş , sosyal medya hesabı üzerinden “Mersin’deki saldırıyı kınıyorum. Siyasetin sorumluluğu, şiddet dışı çözümlerde ısrarcı olmaktır. Ölümleri durdurmaktır. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim.”  şeklinde bir açıklama yapmıştır. Şiddeti kınayan bu barışçıl açıklamadan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sayın Demirtaş’ın açıklamasının görselini de ekleyerek “KATİL DEMİRTAŞ!”, “6-8 Ekim’in faili”, “o kadar iğrenç ve aşağılıksın ki” ifadelerinin yer aldığı bir twit atmış, kendince müvekkilimizi saldırının müşterek faili olarak itham etmiştir.” ifadesini kullandı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Müvekkilimiz Sayın Demirtaş’ın bu açıklamaya karşı gösterdiği tepki sonrasında ise Soylu, müvekkilimizi “sarı torba” göndermesi ile açıkça tehdit etmiştir.  Süleyman Soylu’nun hakaret ve tehdit etmeye yeltendiği Sayın Demirtaş, herhangi biri değildir. Gerek HDP Eş Genel Başkanı olarak, gerekse de HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak girdiği seçimlerde milyonlarca oy almış, bu yönüyle milyonlarca kişiyi temsil eden bir kişidir. Dolayısıyla Süleyman Soylu, halka hakaret etmeye yeltenmiştir. Halka hakaret ve barışçıl çağrılarda bulunan siyasetçileri tehdit ederek toplumsal sorunların siyasetle çözülmesi çabalarını sabote etmektedir.

HDP ve Sayın Demirtaş’a oy veren yurttaşların da vergilerinden maaş alan, devletin kendisine verdiği olanakları kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, şiddeti kınayan Sayın Demirtaş’a yönelik hakaret ve tehditleri açıkça suçtur. Bulunduğu makamın ve içinde yer aldığı partinin yetki ve nüfuz alanının konforunu kullanan Süleyman Soylu, bu hukuk dışı yaklaşımları ile halen yargılaması devam eden ve masumiyet karinesi altında olan müvekkilimizin yargısal sürecine açıkça müdahale etmektedir. 

Süleyman Soylu ile Soylu’nun tweetlerini retweet eden, hakaret ve tehditlerine katılıp yorum yazan, hakaret içerikli tweeti alıntı yaparak paylaşanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağını ve haklarında tazminat davaları açılacağını belirtmek isteriz. ” 

TIKLAYIN | Kendisine “katil” diyen Soylu’ya yanıt veren Demirtaş: Hayrola Kirli, ellerini ovuşturup beklerken karanlık siyasi hesapların boşa mı çıktı?

Selahattin Demirtaş: Mersin’deki saldırıyı kınıyorum; demokratik siyasette ısrarcı olun

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir