‘Demir Yumruk’ operasyonunda ‘cirolu çek’ detayı: Teknik takibe takılmamak için ‘Kur’an’ şifresi kullanılmış

‘Demir Yumruk’ operasyonunda ‘cirolu çek’ detayı: Teknik takibe takılmamak için ‘Kur’an’ şifresi kullanılmış

Ankara merkezli 29 ilde demir- çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 ayrı suç örgütüne yönelik düzenlenen “Demir Yumruk’ operasyonu kapsamında  tutuklanan Melih Karabacak‘ın liderliğini yaptığı suç örgütü bünyesindeki şüphelilerin, telefon görüşmelerinde teknik takibe takılmamak için ‘cirolu çek’ için ‘Kur’an’ diye şifre kullandıkları ortaya çıktı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu demir- çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 ayrı suç örgütüne yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenlendi.

Ankara merkezli 29 ilde gerçekleştirilen operasyonda suç örgütü liderleri Erol Eşrefolu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 328 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak ile birlikte 29 şüpheli tutuklandı, 68 şüpheli hakkında konutu terk etmeme adli kontrolü uygulandı, diğer şüpheliler serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında 507 milyon 31 bin 525 TL para ve mücevher ile 1 özel jet, 261 gayrimenkul ve taşınmaz, 32 lüks araca ve 4 TIR dolusu evrak ile dokümana el konuldu, 39 şirkete kayyım atandı.

“Karabacak’ soyadını değiştirmiş”

Soruşturma kapsamında dün çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan suç örgütü lideri Melih Karabacak hakkında, 2019 yılında yine benzer suç kapsamında paravan şirketler üzerinden sahte fatura keserek, devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle vergi incelemesi başlatıldığı ancak yeterli delil bulanamadığı belirtildi. Kardeşi Alican Karabacak ile 2019’da bu vergi incelemesi nedeniyle aralarının bozulduğu, Alican Karabacak’ın ağabeyi Melih Karabacak’ın grubundan ayrılarak kendi grubunu oluşturduğu ve yeni bir başlangıç yaparak soyadını ‘Cengizoğlu’ olarak değiştirdiği ortaya çıktı. Alican Karabacak (Cengizoğlu) emniyette verdiği ifadesinde, ağabeyi Melih Karabacak’ın yaptığı usulsüz işlerden dolayı kendisiyle kavga ederek ayrıldığını, ağabeyi ve bu işlerle bir ilgisinin olmadığını ileri sürdü ancak tutuklananlar arasında yer aldı.

“Kasanın üzerinde Kur’an var, onu bana getir”

TIKLAYIN – “Demir Yumruk” operasyonunda 4 kamyon dolusu belge ve ziynet eşyası, bavulların içinde de yüzlerce milyon lira para ele geçirildi!

TIKLAYIN – ‘Demir Yumruk’ operasyonunda Erol Evcil’in de arasında bulunduğu 5 kişi tutuklandı

TIKLAYIN – ‘Demir Yumruk’ operasyonunda tutuklanan Erol Evcil: Tutukluyken borçlarım birikti, devleti dolandırmadım

“Demir Yumruk” operasyonu kapsamında tutuklananlar arasında Eski Fenerbahçe yöneticisi Hulusi Belgü de var

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.