Contemporary İstanbul’a yoğun ilgi

Contemporary İstanbul’a yoğun ilgi

Contemporary İstanbul’un 17’ncisi, 17-22 Eylül tarihleri arasında, Haliç Tersane İstanbul’da düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserlerinin koleksiyoner ve sanatseverlerle buluştuğu fuara ilgi büyüktü.

Contemporary İstanbul Vakfı tarafından düzenlenen Contemporary İstanbul’un bu yılki 17. Edisyonu, 17-18 Eylül’de ön izleme, 19-22 Eylül’de genel ziyaretle dünyanın dört bir yanından 65 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatiflerin temsil ettiği sanatçıların eserlerine Akbank ana partnerliğinde ev sahipliği yaptı. Haliç’te yer alan Tersane İstanbul’da gerçekleştirilen fuar, 558 sanatçının bin 476 eseri sanatseverlerle buluştu. Toplam 22 ülkenin galerilerinin katıldığı fuarda 193 Galeri, Hestia, Wadström Tönnheim, Marbella, Dedicace ve Mucciaccia Contemporary, ilk kez yer aldı. Contemporary İstanbul aynı zamanda Türkiye’de farklı çağdaş sanat girişimleri Are Projects, İmalat-hane, Kvareli Foundation for Contemporary Art, Loading Art Space, Noks Art Space, OMM, Viable ve Video-Ist’e de ev sahipliği yaptı. Akbank Sanat fuara Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde, sanatçı Clement Valla’nın “Başka Sesler Başka Odalar” isimli sergisiyle katıldı.

DİKKAT ÇEKENLER

İkinci edisyonu ile “The Yard” sergisi, CI Dialogues by CIF, ileri dönüşüm temasıyla Contemporary İstanbul Vakfı -Artist in Residence Programı ve Jeff Koons’un BMW iş birliğindeki araba tasarımı fuarın 17. yaşının dikkat çeken bölümleri arasındaydı.

AÇIK ALAN SERGİLERİ

The Yard heykel ve enstalasyonlardan oluşan açık alan sergisinde ise bu yıl Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Dinç, Renee Levi, Sergen Şehitoğlu, Stijn Ank, Ayşe Erkmen, Uğur Cinel ve Vuslat’ın 22 farklı eseri sergilendi.

‘‘FARKLILIK YARATTIK”

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Güreli, Contemporary İstanbul’un büyük ilgi gördüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Haliç’in Tersane İstanbul ve Feshane’nin de açılmasıyla İstanbul yeni bir sanat merkezi olma yolunda ilerliyor. İşte bunlar hep İstanbul’u daha iyiye taşımak, daha iyi noktaya doğru götürmek ve bu şehre katkılarını planlamak için adımlar. Contemporary İstanbul kurulduğundan beri hep öncü olmak istedi. Hiçbir zaman hiçbir fuarı taklit etmedi. Hep farkılıklar yarattı. Birçok konuda yenilikler yaptık, öncülükler yaptık. Buna devam edeceğiz. Çünkü İstanbul dünyanın en güzel ve en farklı şehri, bir benzeri yok. Bizim fuarımız İstanbul gibi olmalı.”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.