Çin’in COVID karantinasında dehşet… Eve kapatılan kadın 12. kattan atladı

Çin’in COVID karantinasında dehşet… Eve kapatılan kadın 12. kattan atladı

Çin, sıkı COVID karantinası yüzünden yaşanan skandallarla gündeme gelmeye devam ediyor. Uygulanan sıkı karantina kurallarından ötürü tıbbi yardım alamayıp hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor. Son olarak da yetkililerin müdahale etmediği psikolojik sorunları olan bir kadın, kendini pencereden atarak intihar etti.

Corona virüsü salgının merkezi olarak görülen Çin’de, sıkı COVID önlemleri devam ediyor. Ülkede uygulanan katı karantina kurallarına hem ülke vatandaşlarından hem de dünyadan sesler yükselirken ölümler yaşanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda, yetkililerin müdahale etmekte geciktiği 12 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetmiş, ardından da başka bir olayda 3 yaşındaki bir çocuk gaz zehirlenmesi nedeniyle rahatsızlanmış ancak ailenin başvurularına rağmen hastaneye götürülmesine izin verilmediği ve geç müdahale edildiği için hayatını kaybetmişti.

Ülke, bu defa da karantina sırasında psikolojik sorunları yüzünden 12. kattan atlayan 55 yaşındaki kadını konuşuyor.

Yerel raporlarda adı Bayan Wang olan 55 yaşındaki kadının zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip olduğu ve karantinaya alındıktan sonra 12. katın penceresinden atlayarak öldüğü bildirildi.

YARDIM İSTEDİLER AMA KİMSE YANIT VERMEDİ

İç Moğolistan’da yer alan Hohhot’un Xincheng semtindeki bir apartman, 26 Ekim’de iki pozitif COVID-19 vakası bildirildikten sonra karantinaya alınmıştı. Binanın metal kapıları da kaynakla tamamen kapatıldı. Apartman sakinlerinden Wang, psikolojik sorunlar yaşarken dışarıya çıkmak istedi, ancak bunu yapamadı.

Wang’in kızı bina müdüründen acil yardım hattını aramasını istediğinde, “onları kendin ara, meşgulüm” diye yanıt aldı. Kadının kızının kapıya vurduğu ve toplum çalışanlarına annesinin kapısını açıp ona yardım etmesi için yalvardığı bir ses kaydı Çin sosyal medyasında viral oldu.

CNN’in haberine göre kız, “Kapıyı açın, kapıyı açın! Size yalvarıyorum lütfen” diye bağırdı. Wang, bir süre sonra 12. kattan atlayarak intihar etti.

YETKİLİLER YETERSİZ KALDIKLARINI KABUL ETTİ

Yerel hükümet yetkilileri pazar günü yaptıkları açıklamada aile üyelerinin görevdeki toplum çalışanları ile temasa geçtiğini ve yerel tıbbi acil yardım hattını aradıklarını belirtti. Ve Wang’in durumundaki insanlara yetersiz destek olunduğunu da kabul ettiler.

Çin’de geçtiğimiz hafta 5.000’den fazla yeni vaka bildirildi; bu, mayıs ayında Şanghay’da tecrit uygulanmasından bu yana görülen en yüksek seviye.

Henan eyaletinin başkenti Zhengzhou’nun geçen hafta 297 yeni vaka bildirildi. Bu da gözlerin iPhone üretimi yapan Foxconn’a çevrilmesine neden oldu. Artık çalışanların, fabrikada salgın bitene kadar özel olarak inşa edilmiş üç yatakhanede kalması bekleniyor.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir