Çıldır Gölü buz tuttu

Çıldır Gölü buz tuttu

Kasım ve aralık ayında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşayan Çıldır Gölü’nde geçen yıllara oranla kar yağışı da yok denecek kadar az gerçekleşti. Gölde bir hafta önce ise hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle kısmi donma başladı. Aralık ayının son günlerinde Kars’ın Arpaçay ve Ardahan’ın Çıldır ilçelerinde etkili olan soğuklar sebebiyle gölün büyük bir bölümü dondu.

Gölün bir bölümü sınırları içinde kalan Arpaçay ilçesinde son beş günde en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında 7 ile 11 derece arasında olurken, Çıldır ilçesinde havalar daha da soğuk oldu. Soğuk hava sonrası Çıldır Gölü’nün yüzeyi tamamen buzla kaplandı. Göldeki buz kalınlığı 25 santime yaklaştı.

ATLI KIZAK SEFERLERİ BAŞLADI

Gölün Arpaçay ilçesinde kalan bölümünde atlı kızak seferleri 2022’nin sonunda başladı. Buz kalınlığının atlı kızaklara uygun hale gelmesiyle Kurtuluş Kılıç, kızağıyla ilk misafirlerini gezdirdi.

Denizli’den gelen Duygu-Hasan Çetin çiftini gölde gezdiren Kılıç, bu yıl sezonunun 20 gün geç başladığını söyledi. (DHA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir