CHP’li İlgezdi’den Peri bacalarının ortasından geçecek yola tepki: Peri bacalarının sonunu getirecek bir hamle

CHP’li İlgezdi’den Peri bacalarının ortasından geçecek yola tepki: Peri bacalarının sonunu getirecek bir hamle

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, peri bacalarının yol yapımı nedeniyle tehlike altında olduğunu belirterek, “Peri bacaları mekânlarına yakın bir yerde yol yapım çalışması başlatmak, peri bacalarının sonunu getirecek bir hamle” dedi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da yapılan yol çalışmasına tepkiler sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi,  “Yol yapma fikri doğru, fakat yol için seçilen yer yanlış. Konunun uzmanları alternatif yollar olduğunu söylüyorken neden UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunması nedeniyle küresel anlamda sorumluluğumuzun da olduğu bir yapıyı yok edelim? Her güzelliğin katili olmaktan yorulmadınız mı” dedi.

İlgezdi şu ifadeleri kullandı: “Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinden zaten bir yol geçiyor. O yol kiliselerin çok dibinden geçtiği için vibrasyon etkisi yaratıyor ve titremeyle tarihi alanlar zarar görüyor. Kültür Bakanlığı yolun kapatılmasından yanaydı ancak bu durum bölge halkı için ciddi sıkıntılar içermekteydi. Yeni bir yol yapılması planlanıyordu, bunun gerekliliğinde hemfikiriz. Yol yapma fikri doğru, fakat yol için seçilen yer yanlış. Alandaki peri bacalarına oyulmuş mekanların yoğunluğu ve Saklı Kilise’nin hemen yakınındaki yapılar, bu alanın bir manastır alanı olması ihtimalini güçlendiriyor. Alana iş makinalarıyla girmeden önce arkeologlar tarafından bir temizlik ve kazı çalışması yapılarak incelenmesi gerektiği konunun uzmanları tarafından ifade ediliyor. Aksi taktirde birçok yol alternatifi varken Saklı Kilise’ye ve peri bacaları mekânlarına yakın bir yerde yol yapım çalışması başlatmak, peri bacalarının sonunu getirecek bir hamle.”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.