Haber Buketi

Chatham House ekonomisti : Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa Batı sermayesi Türkiye’ye geri dönecek

Chatham House ekonomisti : Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa Batı sermayesi Türkiye’ye geri dönecek

Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerini gerçekleştirecek. Yabancı bankalar ve Batılı yatırımcılar da seçimlerdeki farklı sonuçlara göre hazırlanıyor.

Britanyalı ekonomist Timothy Ash, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimini Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda Türkiye’ye Batı sermayesinin yoğun ilgi göstereceğini belirtti.

Londra merkezli Chatham House’da çalışan ve Türkiye ekonomisine yakından takip eden Ash, konuyla ilgili tweetinde Kılıçdaroğlu’nun ilk yurtdışı ziyaretini ABD’nin başkenti Washington veya Belçika’nın başkenti Brüksel’e gerçekleştirmesine kesin gözüyle baktığını yazdı.

Ash, Batı sermayesinin yaklaşan Türk canlanmasıyla beraber Türkiye’ye geri döneceğini belirtti.

ABDULLAH GÜL ÖDÜL ALMIŞTI

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2010 yılında Chatham House tarafından düzenlenen törenle “Yılın Devlet Adamı” ödülüne layık görülmüştü. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, törende yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Gül ve eşini bu önemli ödülü almak için Londra’da karşılamaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuşmuştu.

CHATHAM HOUSE NEDİR

Londra merkezli Chatham House, dünya çapındaki güncel meseleleri analiz etmek amacıyla kurulan bir düşünce kuruluşudur. Chatham House, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada tekrardan büyük bir savaşın çıkmasını engellemek için ülkelerarası diyalog etkinliği sağlama amacıyla kurulmuştu. Bu yıllarda ismi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’ydü. Daha sonra 1926 yılında İngiltere Kraliyet ailesinin desteğini alınca ismi Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü oldu. Sonraki zamanlarda ise kuruluşun binasının adı Chatham House olduğu için, kuruluş da bu isimle anılmaya başlandı. Şimdilerde bu kuruluş Chatham House olarak biliniyor.

Patronlardunyasi.com

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir