Çavuşoğlu’ndan Schengen vizesi açıklaması: Ret artışını takip ediyoruz, Ukrayna’daki savaş da olumsuz etkiledi

Çavuşoğlu’ndan Schengen vizesi açıklaması: Ret artışını takip ediyoruz, Ukrayna’daki savaş da olumsuz etkiledi

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerinden vize alması sıkıntıları sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Schengen başvurularında reddedilme oranlarındaki artışı yakından takip ettiklerini belirterek, “Ukrayna’da yaşanan savaşın da vize sürecine olumsuz bir etkisi olmuştur” dedi.

Gazete Duvar’dan Sekan Alan’ın haberine göre; Çavuşoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir’in vize başvurularına ret oranının artmasına dikkat çektiği soru önergesine yanıt verdi. 

Çavuşoğlu, bakanlığın özellikle Schengen ülkelerinin ret oranlarının artmasını yakından takip ettiğini ifade ederek, “İlgili platformlarda ve görüşmelerde bu konuyu dile getirerek, beklentilerimizi her seviyede paylaşıyoruz. Bu hususu ABD, Almanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerin Dışişleri Bakanları nezdinde de bizzat gündeme getirdim. Bu konuda kasıt aradığımızı belirterek, gerekli adımların atılacağını vurguladım” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Ukrayna’da yaşanan savaşın da vize sürecine olumsuz bir etkisi olmuştur. AB ülkelerinin insan kaynaklarını Ukrayna vatandaşlarının sorunlarına yönlendirmeleri nedeniyle başvuruların sonuçlandırma süreleri uzamaktadır” ifadelerini kullandı. 

TIKLAYIN – AB’ye yeni aday olan ülkelerin vizesiz girdiği Avrupa ülkeleri Türkler için hayal oluyor; vize başvurularına rekor düzeyde ret yanıtı veriliyor, Türk vatandaşlarına ‘gizli yaptırım’ uygulanıyor!

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir