Bülent Arınç’tan ‘Mahsa Amini’ paylaşımı: Hiç kimse inancı, kimliği ve hayat tarzı sebebiyle ötekileştirilemez, yargılanamaz, cezaya tabi tutulamaz

Bülent Arınç’tan ‘Mahsa Amini’ paylaşımı: Hiç kimse inancı, kimliği ve hayat tarzı sebebiyle ötekileştirilemez, yargılanamaz, cezaya tabi tutulamaz

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini hakkında yaptığı paylaşımda, “Kişisel hak ve özgürlüklerin, devlet mekanizmasının ele geçirilmesi vesilesiyle uygulanan baskı ve zulüm ile yok sayılması ne insanlık onuruyla ne de hukuk ile bağdaşmaz. Hiç kimse inancı, kimliği ve hayat tarzı sebebiyle ötekileştirilemez, yargılanamaz, cezaya tabi tutulamaz. Aksi anlayış derhal terk edilmelidir” dedi.

Arınç, Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Mahsa Amini’nin ailesinin ve İran halkının acısını paylaşıyorum”

“İran’da, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra gördüğü kötü muamele sonucu hayatını yitiren Mahsa Amini’nin ailesinin ve İran halkının acısını paylaşıyorum. Amini’nin vefatı sonrası başlayan ve #IranProtests olarak adlandırılan olayları yakından takip ediyorum.

“Hiç kimse inancı, kimliği ve hayat tarzı sebebiyle ötekileştirilemez”

Kişisel hak ve özgürlüklerin, devlet mekanizmasının ele geçirilmesi vesilesiyle uygulanan baskı ve zulüm ile yok sayılması ne insanlık onuruyla ne de hukuk ile bağdaşmaz.

Hiç kimse inancı, kimliği ve hayat tarzı sebebiyle ötekileştirilemez, yargılanamaz, cezaya tabi tutulamaz. Aksi anlayış derhal terk edilmelidir.”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.