Boğaziçi Üniversitesi’nden ‘yurt sorunu’na ilişkin açıklama: Başvuru yaptığı halde barınma hakkı kazanamayan öğrencimiz kalmayacak

Boğaziçi Üniversitesi’nden ‘yurt sorunu’na ilişkin açıklama: Başvuru yaptığı halde barınma hakkı kazanamayan öğrencimiz kalmayacak

T24 Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi tarafından öğrencilerin yaşadığı yurt sorununa ilişkin olarak yapılan açıklamada; “Başvuru yaptığı halde barınma hakkı kazanamayan öğrencimiz kalmayacaktır. Ayrıca KYK tarafından kampüslerimize uzak yurtlara yerleştirilen öğrencilerimizin tamamı kampüslerimize yakın yurtlara transfer edilecektir”denildi. 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından, bugün yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta yurt ön yerleştirme sonuçları duyurulmuştu. Alternatif barınma seçeneklerini değerlendirmek isteyen öğrencilerimize imkân vermek için ön başvuru sonuçları bu sene erken bir tarihte yayınlandı.

Ön yerleştirmeyle yurt hakkı kazanamayan öğrencilerimizin önemli bir kısmı geçtiğimiz hafta Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yurtlarına yerleştirildi. Fakat bazı öğrencilerimizin yerleştirildikleri yurtların üniversitemizin kampüslerine oldukça uzak olduğu anlaşılmaktadır.

“Öğrencilerimiz, kampüsümüze daha yakın yurtlara aktarılacak”

Sorunun çözümü için Kredi ve Yurtlar Kurumu ile yapılan görüşmeler neticesinde öğrencilerimizin kampüsümüze daha yakın yurtlara aktarılması konusunda mutabık kalınmıştır. Ayrıca talep eden hiçbir öğrencimizin açıkta kalmaması için üniversitemizin yurtlarında kapasite artırımı çalışması yapılmıştır.

Buna bağlı olarak yurt tahsisinde bazı değişiklikler yapılmıştır;

-KYK yurtlarına yerleştirilen bütün kız öğrencilerimiz talep etmeleri halinde Acıbadem ve Anadolu Hisarı’nda yer alan KYK yurtlarına transfer edilecektir.

-Ön yerleştirme sonuçlarına göre Kandilli yurduna yerleştirilmesi öngörülen kız öğrencilerimizden KYK başvurusu olanların tamamı Acıbadem ve Anadolu Hisarı’nda bulunan KYK yurtlarına transfer edilecektir.

-530 kişilik Kandilli yurdumuzun tamamı erkek öğrencilerimize tahsis edilecektir. Henüz herhangi bir yurda yerleştirilemeyen veya KYK tarafından yerleştirilen erkek öğrencilerimizin bir kısmı talep etmeleri halinde bu yurdumuza yerleştirilecektir.

“Başvuru yaptığı halde barınma hakkı kazanamayan öğrencimiz kalmayacak”

-Ön yerleştirme sonuçlarına göre yerleştirilemeyen ve KYK yurtlarına da başvuramamış diğer bütün öğrencilerimiz kapasitesi artırılan yurtlarımıza yerleştirilecektir. Kandilli’ye yerleştirilen ve KYK’ya başvuramamış olan kız öğrencilerimiz de kapasitesi artırılan yurtlarımıza transfer edilecektir.

Son durumda başvuru yaptığı halde barınma hakkı kazanamayan öğrencimiz kalmayacaktır. Ayrıca KYK tarafından kampüslerimize uzak yurtlara yerleştirilen öğrencilerimizin tamamı kampüslerimize yakın yurtlara transfer edilecektir.

Değişikliğe gidilen yurtlarımız 15 Ekim itibariyle hazır olacağından İngilizce Hazırlık eğitimleri bu tarihe kadar online olarak devam edecektir. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama Yabancı Diller Yüksekokulumuz tarafından hafta içinde yapılacaktır.

Tüm gelişmelerle ilgili siz öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.” 

TIKLAYIN: Boğaziçi Üniversitesi: Yeni öğrencilerimizin barınma sorunu yaşadığı iddiası doğru değildir

TIKLAYIN: Boğaziçi öğrencileri, yurt mağduru; “Ya sokakta yatacağım, ya okulu donduracağım”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.