Boğaziçi davası ertelendi: 12 kişiye üçer yıl hapis talebi

Boğaziçi davası ertelendi: 12 kişiye üçer yıl hapis talebi

Boğaziçi Üniversitesi’nde geçen yıl rektör atanmasına karşı yapılan eylemlerde LGBTİ+ flamaları açıp protesto yaptıkları iddiasıyla yargılanan 12 kişi hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçundan 6’şar aydan 3’er yıla kadar hapis istendi.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, savcı celse arasında mahkemeye sunduğu mütalaayı tekrar etti. Mütalaada, sanıkalrın olay tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto etmek amacıyla üniversite çevresinde bir araya geldikleri anlatıldı. Savcı, Covid-19 tedbirleri kapsamında Beşiktaş ve Sarıyer Kaymakamlıklarının almış oldukları gösteri ve yürüyüş kısıtlaması kararları ve yasaya aykırı toplantı yapmaları nedeniyle olay yerlerinde kolluk güçleri tarafından dağılmaları yönünde defalarca yapılan tüm uyarılara rağmen sanıkların dağılmadıklarını ifade etti. Mütalaada, sanıkların “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçundan ayrı ayrı 6 aydan 3 yıla kadar cezalandırılmaları talep edildi.

Sanık avukatları açıklanan mütalaaya katılmadıklarını belirterek savunma hazırlamaları için mahkemeden süre talep ettiler. Mahkeme sanık avukatlarının süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi. (DHA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir