Boğaziçi davası: 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 12 öğrenci hakkında beraat kararı

Boğaziçi davası: 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 12 öğrenci hakkında beraat kararı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolarda LGBTİ bayrakları taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve haklarında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 12 öğrencinin beraatına karar verildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar sırasında, Kuzey Kampüsü önünde ellerinde LGBTİ bayrakları taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 12 öğrencinin ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’ suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Sanık öğrencilerin katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu.

Daha önceki duruşmalarda açıklanan esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan avukatlar, mütalaanın iddianamenin aynısı olduğunu belirterek müvekkillerinin beraatlarını talep etti.

Tüm sanıkların beraatına karar verildi

Kararını açıklayan mahkeme, sanıkların üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını kaydederek tüm sanıkların beraatına hükmetti. (ANKA)

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir