Haber Buketi

Bloomberg’den Sinan Oğan analizi

Bloomberg’den Sinan Oğan analizi

Online İSG Eğitimi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından, ilk turda yüzde 5.17 oy alan Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. Söz konusu açıklamalar gündeme bomba gibi düşerken yabancı basından da konuya ilişkin analiz ve haberler yazılmaya başlandı.

Bloomberg, Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemesi ile ilgili bir haber hazırladı. “Erdoğan, ilk turda elenen rakibinin desteğini kazandı” başlıklı haberde ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını devam ettirme şansını artırdığı’ ifade edildi.

Bununla birlikte söz konusu açıklamanın ardından bankacılık endeksi düşüşlerinin %3.7’ye kadar çıktığının da altı çizildi. Haberin devamında “Erdoğan, ilk turda oyların %49.5’ini aldı ve tam bir zafer için gereken %50 barajının biraz altında kaldı. Oğan’ın desteği, bir sonraki oylama gününde Erdoğan’ın iktidar süresini uzatabilir” denildi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun, hayat pahalılığı ve 6 Şubat depremleri üzerinden vurgu yaparak oyların yaklaşık %45’ini kazandığı ifade edildi. Haberin devamında ise Cumhur İttifakı’nın 600 sandalyeli TBMM’de çoğunluğu elde ettiği de hatırlatıldı. Öte yandan Sinan Oğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini açıklarken “Millet İttifakı’nın mecliste çoğunluğu elde edemediğine yönelik” açıklamalarına da yer verildi.

Bununla birlikte Oğan’ın olası bir hükümet desteğinde cumhurbaşkanı yardımcılığı isteyip istemeyeceği de ele alındı. Öte yandan danışmanlık şirketi Teneo Intelligence’in eş başkanı Wolfango Piccoli, Oğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemesi ile ilgili “Erdoğan için bir başka olumlu gelişme daha. Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi kartı oynama girişimi kötü düşünülmüş, umutsuz bir hareket” dedi.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir