Bloomberg: AB, Rus petrolüne 65-70 dolar seviyesinde fiyat tavanı uygulamayı düşünüyor

Bloomberg: AB, Rus petrolüne 65-70 dolar seviyesinde fiyat tavanı uygulamayı düşünüyor

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, AB, Rus petrolüne varil başına 65-70 dolarlık fiyat tavanı uygulamayı düşünüyor.

Haberde, belirtilen aralığın Rusya’nın petrol üretim maliyetinin çok üzerinde olduğu, bazı ülkelerin ise daha düşük bir tavan aralığı istediği bilgisine yer verildi. AB’nin yanı sıra G-7 ülkeleri de Rus petrolünü fiyat tavanı getirmeyi tartışıyor.

Bugün gerçekleştirilen AB toplantısında karar çıkması halinde, gün içerisinde, AB ve G-7 ülkeleri, 65-70 dolarlık fiyat tavanını açıklayabilecekleri belirtildi. 

Haber için değerlendirmelerde bulunan Simone Tagliapietra, Rus petrolünün, brent petrole göre daha ucuza, varil başına 65 dolara satıldığını söyledi. Tagliapietra, bu seviyede bir fiyat tavanının Rusya’ya “çok zarar” vermeyeceğini belirtti. 

Bloomberg’in daha önce çıkan bir başka haberinde AB’nin Rus petrolüne yaptırım planında öncekilere göre yumuşamaya gittiği belirtilmişti.

Bloomberg tarafından görülen belgeye göre Avrupa Birliği 5 Aralık’ta uygulanması planlanan yaptırımlar için 45 günlük geçiş dönemi öngördü. Geçiş süreci 5 Aralık’tan önce petrol yüklenen ve 19 Ocak’a kadar yükünü teslim edecek gemilere uygulanacak.

Rusya’dan yapılan açıklamalarda fiyat tavanı uygulamasını kabul etmeyeceklerini ve üretilen petrolü başka pazarlara satacakları belirtilmişti.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir