BirGün yazarı Özgür: Eski AKP milletvekili ve Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Veysi Kaynak’ın şirketi borsada uçtu

BirGün yazarı Özgür: Eski AKP milletvekili ve Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Veysi Kaynak’ın şirketi borsada uçtu

BirGün gazetesi yazarı Bahadır Özgür, eski AKP Kahramanmaraş Milletvekili ve Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Veysi Kaynak’ın ortak olduğu Kuvva Gıda şirketinin borsadaki hisselerinin bir yılda yüzde 274 arttığını yazdı.

Özgür’ün “Ziraat yöneticisi borsada uçtu” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Borsada bir yılda hızla yükselen şirketlerden birisi Kuvva Gıda. Yüzde 274 artışla en fazla kazandıran hisseler listesinde ilk 20’de.

Kayıtlara bakılırsa ‘İcemar’ adlı bir dondurma markası üretiyor. Daha doğrusu Mado’ya ürettiriyor. Küçükçekmece dışında şubesi bulunmuyor. 2016’da Mado’nun sahibi olan aile ile Kaynak ailesi ortaklık kurmuş. Daha sonra Mado ortaklıktan ayrılıyor ve 2020’de şirketin tamamı Kaynak ailesine geçiyor. Kuvva Gıda’nın hisselerinin yüzde 27,7’si Şule Kaynak’ın, yüzde 6,1’i de Veysi Kaynak’ın. İmtiyazlı hisselerin tamamı da Veysi Kaynak’a ait. Kim o?

2016’dan başkanlık rejimine geçene kadar Başbakan Yardımcısıydı. Kahramanmaraş Belediye başkanlığı, üç dönem AKP milletvekilliği, Adalet Bakan yardımcılığı filan yaptı. Şimdiki görevi ise mühim. Ziraat Bankası’nın başkan vekili. Varlık Fonu bünyesinde bulunan, en büyük kamu bankasının üst düzey icracı yöneticilerinden.

Özgür, “Ekonomik kararlara ilk elden ulaşabilen üst düzey bir kamu bankası yöneticisinin borsada oynaması etik mi?” diye sordu.

Yazının tamamını okumak için

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.