Beyoğlu Belediyesi’nin yetkilileri, Okmeydanı Fetihtepe’de binalara çevik kuvvetle girdi

Beyoğlu Belediyesi’nin yetkilileri, Okmeydanı Fetihtepe’de binalara çevik kuvvetle girdi

Fetihtepe Mahallesi’nde AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşümü yerleşim sakinlerine eziyet olmaya devam ediyor. Belediye ekipleri, çevik kuvvet ile birlikte kapıları kırarak binalara girerken yetkililer, hasta veya yaşlı dinlemeden elektrik, su ve doğalgaz kesimi yaptı.

İstanbul Okmeydanı’ndaki zorunlu kentsel dönüşümde çevik kuvvet eşliğinde kapıları kırarak binalara giren yetkililer, hasta veya yaşlı dinlemeden elektrik, su ve doğalgaz kesimi yapmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine

Bir araya gelen yerleşim sakinleri, “Fetihtepe bizimdir, bizim kalacak” dedi. “Önce yıkıp sonra hukuku uygulamak istiyorlar” diyen sakinler, “Hukuksuz, kanunsuz bu uygulama elbet anlaşılacak ve sonlandırılacaktır ancak her şey için geç olacaktır. AKP bu yaptığı kurnazlıkla övünsün” ifadelerini kullandı. Kesintiler karşısında gözyaşlarını tutamayan bir yurttaş, “Polisler vursun bizi artık” diyerek isyan etti. Yüzde 94 yatalak çocuğu olduğu belirten bir mahalle sakini de belgesini polislere göstererek, “Burada her gün ayrı bir stres yaşıyoruz, yeter. Bayram üstü bu zulüm olur mu?” diye isyan etti. 

Kentsel dönüşüme karşı olmadığını belirten bir vatandaş da polislere tepki göstererek “Evet yıkın, güzel olacak ben de karşı değilim. Ancak insan gibi yapın. Böyle çevik kuvvetle gelip yapmayın. Savaşa mı gidiyorsunuz? Bu insanlık değil” şeklinde isyan etti. 

“İdarecileri de halk en kısa zamanda cezalandıracaktır”

Fetihtepe’deki yurttaşların avukatı Onur Cingil, “Biz 15 maddeden oluşan taleplerimizin cevabını bekliyoruz. Bugün dernek başkanımız Beyoğlu Belediyesi başkan yardımcılarını aradığında şunu öğrendik ki, asla böyle bir cevap gelmiyormuş ve gelmeyecekmiş. Bayram öncesi insanları elektrik, su ve doğalgazsız bırakmak nasıl bir durum insanların takdirine bırakıyorum. Savaş döneminde yapılmayan bir şeyi yapıyorlar. Yurttaşına karşı bu kadar düşman olan bir yönetim, bu kadar düşman olan idarecileri de halk en kısa zamanda cezalandıracaktır” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ise, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Belediyesi’ne sesleniyorum. Bu zorbalığa son verin. Yargı süreci devam ediyor. Yargı kararlarına saygılı olun.  Bayram öncesi, mahalleye polis yığarak engellilerin, hastalarının, yaşlı, yatalak durumdaki hastaların bile suyunu, elektriğini kesmek vicdansızlıktır” diye konuştu. 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.