Haber Buketi

Barış Akademisyeni Prof. Dr. Taha Karaman, görevine iade edildi

Barış Akademisyeni Prof. Dr. Taha Karaman, görevine iade edildi

Online İSG Eğitimi

Kamuoyunda “akademisyenler bildirisi” ya da “barış bildirisi” olarak bilinen “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı metni imzaladığı için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’ndan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman, mahkeme kararı ile görevine iade edildi.

Ankara 21’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda, Prof. Dr. Karaman’ın tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 30 gün içinde görevine yeniden başlamasına oy birliği ile karar verildi.

Kararda, yaklaşık 2 bin 200 akademisyenin imzası bulunan bildiriye verilen desteğin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Prof. Dr. Karaman kararı, “Mahkemeden akademiye dönme kararı çıktı. Uluslararası hukuk bakımından büyük bir ihtimalle emsal karar olur. Daha önce ret kararı çıkanlarda da dönüş olur” diye yorumladı.


TIKLAYIN – İdare Mahkemesi, ihraç edilen Barış Akademisyeni Dinçer Demirkent’i göreve iade etti: İmza atmak örgütle iltisaklı olduğunu göstermez

İdare Mahkemesi’nden bir ilk: Barış Akademisyeni’ne ‘göreve iade’ kararı

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir