Bakan Varank: Türk uzay yolcusu, 2023’ün ikinci yarısında Ay’a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek

Bakan Varank: Türk uzay yolcusu, 2023’ün ikinci yarısında Ay’a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Seçilen Türk uzay yolcusunun gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra 2023’ün ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak için Ay’a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanmaktadır” dedi.

Varank, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Milli Uzay Programı kapsamında yürütülen çalışmalar ve Ay’a insanlı gidişin hangi tarihte yapılacağına ilişkin sorularını yanıtladı.

TÜBİTAK’ın bilim insanlarına yönelik destek programları çerçevesinde son 20 yılda uzay bilimleri alanında 169 kişiye 40,9 milyon TL destek sağladığını belirten Varank, uzay çalışmaları alanındaki 31 projeye de 30,2 milyon TL düzeyinde destek verildiğini aktardı. Varank, Türkiye Uzay Ajansı’nca Milli Uzay Programı kapsamında geliştirilen projelere ilişkin proje fizibilite ve bütçelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını, “Ay Araştırma Programı” ve “Türk Astronot ve Bilim Misyonu” projelerine devam edildiğini bildirdi.

Varank, 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde sunulan, “Milli Uzay Programı Strateji Belgesi”ni hatırlatarak, “2022-2030 arasında Ay’a insanlı erişim gibi bir hedef bulunmamaktadır. Bahse konu strateji belgesinden de görüleceği üzere, Türk Astronot ve Bilim Misyonu Programı’nda bir Türk vatandaşının uluslararası işbirliği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkarak, uzaya erişimi ve uzayda gerçekleştirilecek bilimsel faaliyetlerde yer alması amaçlanmaktadır. Kısacası, seçilen Türk uzay yolcusunun gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra 2023’ün ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak için Ay’a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanmaktadır” dedi. (DHA)

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir