Bakan Soylu’dan Thodex kurucusu Fatih Özer’le ilgili açıklama: “İadesini bekliyoruz”

Bakan Soylu’dan Thodex kurucusu Fatih Özer’le ilgili açıklama: “İadesini bekliyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in iadesi ile ilgili olarak, “Mahkemenin ardından iadesini bekliyoruz” dedi.

CNN Türk’te yer alan habere göre; Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Hem bunlar organize suç örgütleri hem mali suçlar hem de diğer suçlarla ilgilidir. Örneğin; INTERPOL birimimiz de açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun izliyoruz, takip ediyoruz, bunları Türkiye’ye getirmek için çaba sarf ediyoruz.

Serkan Kurtuluş’u 20 Haziran 2020’de Arjantin’de yakalattık ve orada cezaevinde. Onunla birlikte Deniz Camgöz de orada, aynı şekilde Arjantin’de cezaevinde. Türkiye’de birçok cinayet işlemiş, Gürcistan’da adli kontrolle çıktıktan sonra kaçan Barış Boyun da İtalya’da Rimini şehrinde yakalandı ve şu an hapiste, iadesini bekliyoruz. Volkan Rençber de Karadağ’da yakalandı.

Mehmet Sabri Şirin de Hollanda’da yakalanmış oldu. Bunların hepsi organize suç örgütü üyeleri. Muhataplarımızla sürekli görüşme halindeyiz. Bulgaristan ve Arnavutluk İçişleri Bakanlarıyla görüştük. Önümüzdeki mahkemelerden sonra iade edileceklerini bekliyoruz. Oranın da iç hukuk sistemi var ve iç hukuk sistemi işliyor.

“Biz başka ülkelerdeki insanları izleme kabiliyetinde değiliz”

Biz başka ülkelerin iç hukuk sistemine bir şey söyleyemeyiz. Radoje Zivkovic’i 2018 yılında sahte kimlikle bulunurken yakaladık ve burada onun kafasına çuval geçirerek Sırbistan’a iade ettik fakat 2 yıl içinde oradan çıktı. Biz başka ülkelerdeki insanları izleme kabiliyetinde değiliz. Türkiye’ye kaçak yollarla girdi ve burada bir saldırı sonucu öldürüldü. İstanbul Emniyeti’nin başarılı bir çalışmasıyla eylemi yapanları, eylemi yönlendirenleri ve eyleme aracı olanların tamamı 12 kişi gözaltına alındı.

“Cenk Çelik 36 saat içinde yakalandı”

Cenk Çelik’in yaralanması olayı var. 36 saat içinde Edirne’den yurt dışına kaçarken yakalandı. Bugün veya yarın da mahkemeye çıkacaktır. Hem silahı hem kendisi yakalandı ama o iş orada kalmayacak. Milletimize şunu söylemek isterim; suç olduktan sonra suçun veya suçlunun serbest gezmesine veya suçuna devam etmesine yönelik anlayışı kabul etmiyoruz. Suçluyu dağda da şehirde de buluyoruz ve adalete teslim ediyoruz. Bütün bunları gerçekleştirirken devletin gücünü de ortaya koymaya çalışıyoruz. Kim nerede olursa olsun suç işlerse bunun hesabını verecektir.” 

Ne olmuştu? 

Türkiye’nin ‘en büyük üçüncü kripto para borsası’ olarak bilinen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, siteyi kapatıp 20 Nisan 2021’de yurt dışına kaçmıştı. Yaklaşık 400 bin yatırımcının, 2 ila 10 milyar dolar arasında olduğu belirtilen parası dolandırılmıştı. Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı. 

Özer, Arnavutluk’un Durres kentinde Temyiz Mahkemesi’ne çıkarılmış; Hakim Florjan Kalaja tarafından görülen davada, Özer’in tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti. 
 


     Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yeniden hakim karşısına çıktı. 

Elbasan Savcılığı tarafından yürütülen ‘Brain’ adlı operasyon çerçevesinde, ülkenin güneyinde bulunan Vlora kentine bağlı Himara ilçesinde yardım ve yataklık eden 2 kişi ile birlikte gözaltına alınan Özer, Elbasan hapishanesine getirilmişti.

Özer, Elbasan ilinde bulunan bölge mahkemesinde hakim karşısına çıkarılmıştı. Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından aranan Özer’in tutuklu yargılanmasına karar vermişti.

 

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.