Bakan Soylu’dan Adil Öksüz ve Zekeriya Öz açıklaması: Hukuk devleti olarak takibini yapıyoruz

Bakan Soylu’dan Adil Öksüz ve Zekeriya Öz açıklaması: Hukuk devleti olarak takibini yapıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile bakanlıkta bir araya geldi.

Bakan Soylu ve Faeser, ikili görüşmenin ardından Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) heyetler arası görüşme yaptı. Soylu ve Faeser, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

“NASIL BİR TERÖR BELASIYLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU PAYLAŞTIK”

Bakan Soylu, Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini belirterek, “Sabahtan itibaren birçok konuyu olumlu şekilde ele aldık. Terörle mücadeledeki ortak bakışımızı tekrar değerlendirdik. PKK, DHKP-C, DEAŞ, FETÖ gibi birçok terör unsurlarıyla ilgili değerlendirmelerimizi ortaya koyduk ve bunlarla ortak şekilde mücadele etmenin esas itibarıyla insanlığı, dünyanın ve ülkelerimizin huzurunu ilgilendirdiğini ortaya koyduk. Sayın Bakan son saldırılarla ilgili taziyelerini iletti. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz de coğrafyamızın nasıl bir terör belasıyla karşı karşıya kaldığını kendisiyle paylaştık. Enerjiden göçe kadar birçok meseleyi karşılıklı değerlendirebilme fırsatımız oldu. Bu konuda ortak birtakım kararlarımız, değerlendirmelerimiz ve süreç yönetimi konusunda atacağımız adımlar kararlaştırıldı. Elbette ki asayiş ve uyuşturucu suçlarıyla ilgili de gündemimizin önemli başlıklarından birisi olarak bu konular ele alındı” dedi.

“POLONYA’YA İKİ BOMBA DÜŞTÜ DİYE NATO AYAĞA KALKTI”

“TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA HALİNDE OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de “Tabi ki biz Almanya olarak Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Bu terör saldırılarının kurbanları ve yakınlarının duygularını paylaşıyoruz ve başsağlığı dileklerimizi yinelemek istiyorum. Ve biz Türkiye’ye karşı bu dayanışma tutumumuzu ifade ettik. Ve aynı zamanda Türkiye ile terörle mücadele konusunda da dayanışma halindeyiz, Türkiye’nin yanındayız. Fakat aynı zamanda bu mücadele sırasında verilen tepkilerin elbette orantılı olması gerekir. Milletler hukukuna uygun ve sivillerin korunduğu girişimler veya operasyon olması gerekir. Bunu da tabi ki belirtiyoruz” dedi.

ÖZ VE ÖKSÜZ SORUSUNA YANIT

Bakan Faeser, bir basın mensubunun ’15 Temmuz’dan sonra Türkiye’den firar edip Almanya’ya giden Adil Öksüz ve Zekeriya Öz’ün iadesi için hangi adımları atacaksınız’ şeklindeki soruya da “Bu vakalarla ilgili size somut bilgi vermem mümkün değil ama hukuk devleti olarak bunların takibini yapıyoruz. Sonuç çıktığında Türk kurumlarını bilgilendiriyoruz” diye yanıt verdi. 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir