Bakan Soylu: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söylediklerine bakmayın, onlar cehalet içerisinde

Bakan Soylu: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söylediklerine bakmayın, onlar cehalet içerisinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmaya yönelik olarak, “Siz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söylediklerine bakmayın. Onlar bu konuda cehalet içerisindedir. Osmanlı ile kendi geçmişimizi ihanetle suçlayan anlayışı elbette kimsenin kabul etmesi mümkün değil, doğru da değil. O bir cehalettir, tam kutuplaştırma ve kamplaştırmadır. O geçmişine, soyuna, sopuna bühtan etmektir. Elbette kınanacak bir hadisedir, kınıyoruz” dedi.

AKP Dargeçit İlçe Gençlik Kolları Başkanlığınca Özgürlük Parkı’nda düzenlenen ‘Dargeçit Gençlik Buluşması’na katılan Bakan Soylu, burada şu konuşmayı yaptı: 

“Bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyun”

“Kimi çoluk çocuğunu kimi geleceğini kimi geçmişi ve geleceği arasındaki ilişkiyi kimi okulunu, öğretmenini, işini, doktorunu, hastanesini, dükkanında kazanacağını kaybetti. Maalesef böyle bir zaman diliminden geçtik. Gençler size söylüyorum, Müslümanlığınızla, Kürtlüğünüzle, dilinizle gurur duyun, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyun.

Devlet insanların kendi inançlarıyla ve değerleriyle yaşamalarını temin eder. Bir devlet imkan varsa halı sahasını yapar, okulunu yapar, cadde ve sokakları ışıklandırır, güvenliği temin eder, hastaneler yapar, havaalanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi ve Çanakkale Köprüsü, Ilısu Barajı yapar, 81 ilde üniversite yapar, imkanı varsa İHA’sını, SİHA’sını, helikopterini, kendi arabasını üretir.

“Artık Türkiye eski Türkiye değil”

“Allah’a şükürler olsun, böyle bir karar verdiniz. Dediniz ki, ‘Artık terörü, yoksulluğu, fukaralığı elimizin tersiyle iteceğiz, güçlü ve büyük Türkiye ile hep beraber adım atacağız. Biz kardeşiz. O gün belki elimizde imkan yoktu ama bugün her şey yapılmaya çalışılıyor. 81 ilde üniversite, mezralara kadar yol, neredeyse birçok yere doğal gaz ulaştırılmaya çalışılıyor. Her şey ne varsa getirilmeye çalışılıyor. Ömerli’de uzun yıllar sonra ilk kez göç durdu, tersine göç başladı. Dargeçit’te de başlayacak. Hakkari’de 2016 yılında tıp fakültesini kazanan öğrenci sayısı sıfır. 2020’de 5, 2021’de 19, 2022’de 26. Bu yıllar arasında ne değişti? Bir tek şey, terör bitmiş, herkes işine bakmış. Aileler de çocuklarının geleceği için çaba sarf etmiş. Bu kadar net. Herkes kafasını kendi işine vermiş.”

“Ne Irak’a ne İran’a ne Suriye’ye sırtımızı döneriz”

Türkiye’nin etrafındaki coğrafyadan da sorumlu olduğuna dikkati çeken Soylu, şu ifadeleri kullandı: 

“Ne Irak’a ne İran’a ne Suriye’ye sırtımızı döneriz. Ne Orta Doğu’ya ne Balkanlar’a, Afganistan’a hiçbirine sırtımızı dönmeyiz, çünkü onların hepsinin ümidi bu büyük coğrafyadır. Şunu bir kardeşiniz, Türkiye’nin İçişleri Bakanı, Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olarak söylüyorum, biz göremesek de inşallah siz göreceksiniz. Anadolu coğrafyası, Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar bu topraklar, Suriye’ye, Irak’a, Afganistan ve Pakistan’a huzur ve barışı getirecek. Bunu 600 yıl boyunca sağlayan ecdadın torunlarıyız. Siz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söylediklerine bakmayın. Onlar bu konuda cehalet içerisindedirler. Osmanlı ile kendi geçmişimizi ihanetle suçlayan anlayışı elbette kimsenin kabul etmesi mümkün değil, doğru da değil. O bir cehalettir hakikaten, tam kutuplaştırma ve kamplaştırmadır. O geçmişine, soyuna, sopuna bühtan etmektir. Elbette bu kınanacak bir hadisedir ve bunu kınıyoruz. Kem söz sahibine haizdir bu kadar basit.”

“Bu özgürlüğü Türkiye’ye Tayyip Erdoğan’ın politikası, siyaseti ve anlayışı getirdi”

Ülkede artık herkesin inancını, kimliğini, etnik kökenini rahatça ifade edebildiğini vurgulayan Soylu, herkesin kendi anlayışı içerisinde bir arada olabilme kabiliyetinde olduğunu aktardı.

Türkiye’nin geçmişte darbelerle geriye götürüldüğünü dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Bal gibi bu ülkeyi yönetiyoruz. Bugün tahıl koridorunda problem olduğunda Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta problem olduğu zaman kimse Amerika’yı adam yerine koymuyor ama Tayyip Erdoğan’a ‘Bu problemi çözer misin?’ diyorlar. Demek ki biz becerebiliyoruz ve üstesinden gelebiliyoruz. Bu özgürlüğü Türkiye’ye Tayyip Erdoğan’ın politikası, siyaseti ve anlayışı getirdi. Onlar bize 17-25 Aralık’ı yaptılar, biz Marmaray’ı açtık, onlar bize 17-25 Aralık’ı yaptılar, biz Avrasya Tüneli’ni açtık. Onlar bize 17-25 Aralık’ı yaptılar, biz İHA’ları, ATAK helikopterlerini ürettik. Onlar bize 17-25 Aralık’ı yaptılar, biz bu ülkede dünyanın en büyük havalimanının temelini attık. 6-8 Ekim olaylarını yaptılar, Yüksekova Havalimanı’nı açtık, Doğu ve Güneydoğu’yu terörden temizledik ve gençlerimizin yarına daha güçlü bir şekilde yükselmesini sağlayabilecek adımlar attık. Tayyip Erdoğan’ın istikametinden hiç vazgeçmedik. Tayyip Erdoğan sadece Türkiye’yi güçlü ve büyük bir Türkiye haline getirmeye çalışmıyor. Tayyip Erdoğan, medeniyetimizin dününü ve yarınını buluşturmaya çalışıyor. Bugün Cumhur İttifakı bunu sağlıyor.”

Soylu, dünyanın her tarafında ekonomik problemler olduğuna dikkati çekerek, bundan Türkiye’yi çıkarabilecek kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti.

Dünyanın, Türkiye’deki medeniyet değerlerine ihtiyacı olduğuna işaret eden Soylu, “2023 sadece Cumhuriyetimizin birinci asrı olmayacak. Aynı zamanda öyle bir yükselişi başlatacak ki bütün dünyaya parmak ısırtacak. Siz çok güçlü bir memlekette çok güçlü bir nesil olarak hayatınıza devam edeceksiniz ve sadece kendi memleketinize faydanız olmayacak, etrafınızdaki coğrafyaya da faydanız olacak. Ama çok çalışmalısınız ve birlik içerisinde olmasınız” diye konuştu. (AA) 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.