Bakan Özer’e, Öğretmenler Günü hediyesi: kulak çöpü

Bakan Özer’e, Öğretmenler Günü hediyesi: kulak çöpü

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, beraberinde sendika üyesi öğretmenler ve CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile birlikte sendika binasında basın açıklaması yaptı.

“ÖĞRETMENLERİN YAŞANABİLİR EMEKLİLİK HAYALİNİ ÇALDILAR”

İktidarın yanlış işleri yüzünden Öğretmenler Günü’nü buruk kutladıklarını söyleyen Yiğit, şöyle konuştu:

“Öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştırdılar, mesleki alanlarındaki söz hakkını gasp ettiler. Anayasal bir hak olan güvenceli istihdamı çiğneyerek kadrolu/sözleşmeli/ücretli diye ayrıştırdılar. Yetmedi, öğretmenleri Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan ÖMK denilen garabetle uydurulmuş yeni unvanlarla bölmeye giriştiler.

Bir teneffüs arasında hazırlanabilecek basitlikte olan bu kanunla öğretmenlerin uzmanlıklarını, diplomalarını, emeklerini, meslekteki kıdemlerini görmezden geldiler.

Öğretmenleri geçinemez, eve boynu bükük sınıfa ise düşünceli biçimde girer hale getirdiler. Yaşanabilir bir emeklilik hayalini çaldılar, liyakatsizce atanan yandaş yöneticilerin mobbingleriyle bunalttılar, yine liyakatsiz mülki amirler arasında öğretmen azarlamayı adeta bir geleneğe dönüştürdüler, biz hakkımızı aradığımızda ‘trol’ deyip, ‘çapulcu’ deyip hedef gösterdiler.

Öğretmenlerin Başöğretmenlerinin kendilerine emanet ettiği öğrencilerine çağdaş, laik ve adil bir eğitim verebilmesini engellediler ve şimdi bugün utanmadan takiyye yapacak, öğretmenliğin kutsallığından bahsedecekler.”

“ÖĞRETMENLER YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ”

Eğitim-İş Sendikası’nın Öğretmenler Günü için 16 bin öğretmen ile görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarına ilişkin de bilgiler veren Yiğit,  Öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane gelirinin yoksulluk sınırının altında, yüzde 61.40’ının ise gelirinin giderlerini karşılamadığını söyledi. Yoksulluğa mahkum edilen öğretmenlerin borç batağında olduğunu söyleyen Özgür Ulaş Yiğit, öğretmenlerin yüzde 90’ının kendi çocuklarının eğitim masraflarını dahi karşılayamadığını kaydetti.

BAKAN ÖZER’E KULAK ÇÖPÜ VE KİTAP GÖNDERDİLER

Geçtiğimiz günlerde atanamayan bir öğretmenin derdini anlattığı sırada tepki çeken hareketler sergileyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e kulak çöpü ve Adab-ı Muaşeret adlı kitabı göndereceklerini ifade eden Eğitim-İş Konya Şube Özgür Ulaş Yiğit, şunları söyledi:

“Bu Öğretmen Günü’nde Eğitim-İş Konya Şubesi olarak Bakana kulak çöpünü hediye olarak gönderiyoruz. Bakanın kulakları açılsın ki o kulaklarla öğretmenlerimizin feryadını duysun. Bakana Adab-ı Muaşeret adlı kitabı da hediye olarak gönderiyoruz. Bir insanın kendisine çiçek takdim ettiği zaman nezaket kuralları gereği o çiçeği alarak teşekkür etmesi lazım. Heleki bu çiçeği veren kişi bir öğretmense…Umarım Sayın Bakan dersine bundan sonra iyi çalışır.”

Başkan Yiğit ve beraberindeki sendika üyesi öğretmenler basın açıklamasının ardından özel bir kargo firmasına giderek kulak çöpü ve Adab-ı Muaşeret adlı kitabı bakanlık adresine gönderdi.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir