Bakan Kurum’dan yanıt bekleniyor: 2019’da yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadar yapıldı?

Bakan Kurum’dan yanıt bekleniyor: 2019’da yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadar yapıldı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 2019 yılında 100 bin toplu konut projesi dahilinde 240 aya varan vade ve 0,49 faiz oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 konut yapımı projesi başta olmak üzere, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

Öztunç, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı yapılmış ve hak sahiplerine teslim edilmiştir? 100 bin konut projesinden iptal edilen konut sayısı kaçtır? İptal edilen konut projelerinin iptal edilme gerekçeleri nedir? Birçok ilde 2019 yılında TOKİ tarafından yapılacağı söylenen ve talep toplanan, kura çekimleri tamamlanarak hak sahipleri belli olan ancak hala temeli bile atılmamış konutların durumu ne olacaktır? Hak sahiplerine söz verilen ödeme koşulları geçerli olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde de 2019 yılında kura çekimi tamamlanan ancak yapılacağı yer bile belli olmayan 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri neden yapılmamıştır? Hak sahiplerine bu konuda neden tatminkâr bir bilgi verilmemektedir? Bu konutları ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz.”

 

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.