Bakan Derya Yanık, Türkiye’deki Ukraynalı sayısını açıkladı

Bakan Derya Yanık, Türkiye’deki Ukraynalı sayısını açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Ukrayna’da savaşın başladığı Mart 2022’den bu yana bin 195’i çocuk 502’si refakatçi olmak üzere toplam bin 697 Ukraynalı Antalya, Sakarya ve Ankara’da misafir edildi. Geri dönenleri çıkardığımızda bugün itibarıyla 759 çocuk, 248 yetişkin olmak üzere bin 7 Ukrayna vatandaşı, ülkemizde bulunuyor” bilgisini paylaştı.

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye getirilen ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca koruma ve bakım hizmeti sunulan Ukraynalı refakatsiz çocuklar, yeni yılı, sıcak yuvalarında karşıladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Ankara Eryaman Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan çoğunluğu 0-6 yaş grubundan 34’ü refakatsiz çocuk, 25’i bakım personeli ve 11’i bakım personelinin çocuklarından oluşan Ukraynalı savaş mağdurlarını ziyaret ederek, yeni yıllarını kutladı.

Yanık, savaştan habersiz, ülkelerinden binlerce kilometre uzakta farklı bir coğrafyada hayata tutunmaya çalışan çocuklara oyuncaklar hediye etti. Oyuncakları alan çocukların neşesini paylaşan Yanık, onlarla pasta kesti. Yaşça büyük çocukların Türkçe dil eğitimi gördüğü sınıfı da ziyaret eden Yanık, hediyeler dağıttı. Çocuklar, öğrendikleri Türkçe kelimelerle Yanık’a karşılık vererek, teşekkür etti. 

Yanık, ziyaretiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Çocuklarla bir araya gelmek her zaman çok keyifli. Hem Türk çocuklarımızla hem Ukraynalı misafirlerimizle bir araya gelmekten çok hoşlanıyoruz. Buraya ikinci ziyaretimiz. Geçtiğimiz günlerde saygıdeğer hanımefendi ile beraber ziyaret ettik. Hem bir araya gelmek hem onların buraya uyumlarını yakından görmek istedik. Her zaman, dünyanın neresinde olursa olsun çocuklarla bir araya gelmek çok keyiflidir. Biliyorsunuz onlar savaş şartlarından ülkemize geldiler. Sayın Hanımefendi’nin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın eşi Hanımefendi’nin karşılıklı görüşmeleri neticesinde özellikle Ukrayna’daki devlet korumasındaki çocukların ülkemize getirilerek yerleştirilmesi söz konusu oldu. İhtiyaçlarını, uyum süreçlerini, bütün ihtiyaçlarının karşılanmasıyla alakalı süreçleri çok yakından takip ediyoruz. Sizin de gördüğünüz gibi çocuklar alıştılar, gayet mutlular. Ukrayna’dan gelen, onlara refakat eden bakıcılarıyla da çok yakından görüşüyoruz. Keyifleri yerinde. Onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz.

Ukrayna’da savaşın başladığı Mart 2022’den bu yana bin 195’i çocuk 502’si refakatçi olmak üzere toplam bin 697 Ukraynalı Antalya, Sakarya ve Ankara’da misafir edildi. Bunlardan bir kısmı daha sonraki süreçlerde geri döndüler. Hatta biraz önce burada aramızda olan çocuklarımızdan birisiyle ilgili bir koruyucu aile kararı çıktığını, onun da geri döneceği bilgisini verdiler. Bu ve benzeri sebeplerle geri dönenleri çıkardığımızda bugün itibarıyla 759 çocuk, 248 yetişkin olmak üzere bin 7 Ukrayna vatandaşı ülkemizde bulunuyor. Savaşın ne kadar süreceğini öngöremediğimiz için çocukların daha uyum sağlayabilecekleri, psikososyal desteklerine uygun mekanları oluşturabilmek için onlar için çocuk evleri siteleri inşa ediyoruz. Burası zaten o amaca uygun inşa edilmiş yerler. Onları da yaptıktan sonra çocuklarımızın daha konforlu daha uygun şartlarla kalmalarını sağlayacağız.”

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir