Ankara’nın iadesini istediğin siyasetçiden İsveç’e sert tepki

Ankara’nın iadesini istediğin siyasetçiden İsveç’e sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini istediği Kürt asıllı İsveçli vekil Emine Kakabaveh, Türkiye karşıtı yeni açıklamalar yaptı. İsveç’te dün düzenlenen seçimlerde aday olmayan Kakabaveh, Başbakan Andersson’un “İsveç vatandaşı hiç bir Kürt’ü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz” açıklamasıyla ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini istediği ve Türkiye ile İsveç arasında kriz yaratan Kürt asıllı İsveçli vekil Emine Kakabaveh, Türkiye’ye yönelik yeni açıklamalar yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi merkezli yayın organı Rudaw’a konuşan Kakabaveh, “Türkiye, İsveç’in NATO’ya üyeliğini tam olarak onaylayana kadar, sağ ile sol partilerin hepsi Ankara’nın taleplerini kabul etmek zorundadır” dedi.

‘KÜRTLERİ ERDOĞAN’A SATTILAR’

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un “İsveç vatandaşı hiç bir Kürt’ü Türkiye’ye teslim etmeyeceğiz” açıklamasıyla ilgili olarak Kakabaveh, “Bu bir garanti değil. Biraz düşünürseniz şu soruyu sorarsınız. Neden Türkiye ile sadece Kürtler üzerinden anlaştılar. Neden tamamıyla Kürtlere karşı olan bir anlaşma imzaladılar. Bu saatten sonra bin vaatte de bulunsalar fayda etmez, çünkü Kürtleri Erdoğan’a sattılar. İkincisi; bugün burada olan ve 10 yıldır mülteci olan Kürtler var. Peki onlar ne yapacak? Erdoğan istedi diye teslim mi edilecekler?” diye konuştu.

Kakabaveh, Rudaw TV bültenine konuştu.

Emine Kakabaveh, “Seçimlerden sonra İsveç hükumetinin Türkiye’nin talepleri hakkındaki tavrı değişir mi?” sorusuna, “Hayır, bence aynı yolu izlerler. Türkiye, İsveç’in NATO’ya üyeliğini tam olarak onaylayana kadar, sağ ile sol partilerin hepsi Ankara’nın taleplerini kabul etmek zorundadır. Sol Parti’nin Türkiye’nin taleplerine karşı olacağı düşünülüyordu ama onlar da olmadı. Biraz Yeşiller karşı çıkıyor ama o da cılız” yanıtını verdi.

İsveç’te dün düzenlenen seçimlerde aday olmayan Kakabaveh, “Bu dönem parlamentoda yer almayacağım ama siyaset yapmaya devam edeceğim. Benden önce bu kadar aktif siyaset içinde yer alan Kürtler yoktu. Ancak bugün artık çok sayıda Kürt aday var, gerek parlamentoda, gerekse de belediyelerde iyi adaylar var” dedi.

Kürt siyasetçi, “Sosyal Demokratlar’ı geçmişte destekledik ama onların da Kürtlere karşı tavrı açıkça ortaya çıktı. Sol partiler sağa döndüler. Fakirlerin oylarına talip olan tüm partiler adeta merkeze döndü. Hatta NATO’ya ve Erdoğan’ın taleplerine şiddetle karşı gelen partilerin liderleri de son kertede bu durumla uzlaşacaklarını söyledi” ifadelerini kullandı.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.