Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemine katılan 46 öğrenci ve 3 gazeteciye açılan dava başlıyor

Ankara’da “Barınamıyoruz” eylemine katılan 46 öğrenci ve 3 gazeteciye açılan dava başlıyor

Geçtiğimiz yıl Ankara’da ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapmak isterken gözaltına alınan üniversite öğrencilerinin yargılandığı dava bugün görülmeye başlıyor. Barınamıyoruz Hareketi’nden Ezgi Ertürk, “Gençlerin barınma sorunu görmezden geliniyor. Yetkililere görmezden gelinen milyonlarca öğrenciyi görmek zorunda olduklarını hatırlattık” dedi.

Gençlerin sorunlarını dile getirmek için üniversite öğrencileri tarafından kurulan “Barınamıyoruz Hareketi” geçen yıl birçok eyleme imza atmıştı. Sokaklarda ve parklarda yatarak gençlerin sorununu kamuyona anlatan üniversite öğrencileri, yurtların yetersiz oluşu ve ev kiralarındaki artışı protesto etmek için geçen yıl 12 Aralık’ta “Gençlerle yürü” sloganıyla Ankara’da eylem yapmak istedi.

Seslerini duyurmak için Ankara’ya giderken yolu kesilip gözaltına alınan öğrencilere dava açıldı. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 46 öğrenci ve 3 gazetecinin yargılandığı dava bugün Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlayacak.

“Gençlerin barınma sorunu görmezden geliniyor”

Dava öncesi Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’e konuşan

“16 saat gözaltında kaldık”

Geçen yıl 12 Aralık’ta, mecliste eğitim ve gençlik bütçelerinin tartışılacağı gün gençlerin barınma sorunu anlatmamak için, Ankara’ya, yürümek istediklerini belirten Ertürk, “Ulus Meydanı’nda miting yapmak istediğimiz için Ankara yolunda gözaltına alındık ve o gün 16 saat gözaltında kaldık. En temel anayasal, demokratik haklardan biri olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkımızı kulladırmamakla kalmadılar, bu hakkın kanun numarasına muhafetten bizi yargılıyorlar” dedi. Ertürk, “Barınma hakkımızı ve bu uğurda yaptığımız her şeyi savunacağız” diye konuştu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir