Almanya’da döner artık “milli yemek” oldu

Almanya’da döner artık “milli yemek” oldu

Almanya’da günde yaklaşık 600 ton döner tüketiliyor. Bir o kadar da Avrupa ya da diğer ülkelere ihraç ediliyor. Yaklaşık 60 yıl önce başlayan döner macerası, hızla büyüdü ve bugün artık döner Almanya’nın “milli yemeği” haline geldi.

Yaklaşık 16 bin döner büfesinin bulunduğu Almanya’da, dönercilerin yıllık cirosu ise 4 milyar Euro’ya yaklaştı. Almanlar’ın rağbet ettiği ve yılda ortalama 800 milyon tükettiği Currywurst (körili sosis) ise ikinci sıraya düştü.

DÖNER’İ TERCİH EDİYORLAR

YouGow adlı bir kuruluş tarafından yapılan araştırmaya göre Almanlar’ın yüzde 45’i yemek olarak döneri tercih ederken, körili sosisi tercih edenlerin oranı ise yüzde 37’de kaldı. Soru, “Bir yemek seçecek olsan, hangisini tercih ederdin?” şeklindeydi.

Almanya’da birçok Türk tarafından seri şekilde ve farklı yöntemlerle, bileşenlerle üretilen döner, çoğunlukla Türk döner büfeleri ile restoranlarında satılıyor.

Almanlar da benzer şekilde döner büfeleri açmaya başladı. Hatta ülke dışındaki bazı yerlerde döner, “Alman döneri ya da Berlin döneri” diye satılıyor.

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir