Haber Buketi

Alev Alatlı: Erdoğan’ın duyarsızlıkla suçlanması şuursuzluk

Alev Alatlı: Erdoğan’ın duyarsızlıkla suçlanması şuursuzluk

Online İSG Eğitimi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 48 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sokaklarda ve tribünlerde yükselen sesler arasında “Hükümet istifa!” sloganı öne çıktı.

Yazar Alev Alatlı ise, bu çağrılara tepki gösterdi. İktidara yakın Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Alatlı, Erdoğan’ın “duyarsızlıkla suçlanmasının şuursuzluk olduğu” savundu.

Alatlı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Göçtü gitti memleketim, kültürüyle, iziyle, toprağıyla diye içi yananın sövme masumiyeti olabilir diye düşünebilirim. Siyasal münasebetsizliklerden muaf tutulmalarını bile hoş görebilirim. Velakin birlikte geçirdiğimiz şu 20 yıl zarfında Cumhurbaşkanımızın gözyaşlarına hiç şahit olmamışız, Aylan bebeği, Esma’yı birlikte yaşamamışız gibi onun duyarsızlıkla, boşvericilikle suçlanmasını acımasızlığın ötesinde şuursuzluk olarak vasıflandırıyorum. Yaşadığımız depremler silsilesinin harabatından kurtulmak için keşke bir hükümetin istifası yetse. Keşke o kadar kolay olsaydı, nihayet siyasal bir aranjmandır, bir hükümet gider, yerine aynı siyasi parti içinde başka hükümet de gelirdi. Ama öyle olmuyor. Mesele yıkımı münferit hükümetlere fatura etmek değil, mesele bizimki gibi yüzyıllardır bir fay şebekesinin üstünde yaşamayı seçmiş ulusların farkındalık seviyeleri. Günün sonunda bilmem ne kadar yüksek bir binanın kolonlarını otomobil galerisi yapacağım diye kesen paçoz ile o binanın yapımına izin veren şu ya da bu siyasi partinin şu ya da bu seviyedeki paçoz mensubu arasındaki cürüm farkı marjinaldir. Bana sorarsanız asıl trajik, asıl korkutucu olan da bu.”

Alev Alatlı, 2021 yılında yine Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, “Abartmış olduğunu düşünmek istiyorum ama gördüklerim doğruluyor. Çok şükür, bugün artık açlıktan ziyade açgözlülük var” demiş, “Siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye’nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor” demişti.

İyi Partiİyi Parti

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir