AKP’li Canikli asgari ücreti geçen yılla kıyasladı: Çok artış yok ama düşmemiş

AKP’li Canikli asgari ücreti geçen yılla kıyasladı: Çok artış yok ama düşmemiş

AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, vatandaşın bir sene önceki ile bu senenin asgari ücretli maaşını, kırmızı eti alım gücü üzerinden kıyasladı. Canikli, geçtiğimiz yılla kıyaslama yaparak “Çok artış yok ama düşmemiş” dedi. 

Canikli TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuştu. Konuşmasında asgari ücrete de değinen Canikli şu görüşü savundu: 

Asgari ücret kaç dolar satın alabiliyordu, somut. Bakalım. Geçen yıl aralık ayında asgari ücret 2 bin 825 lira. Kur ne kadar? 13,72 lira. Dolayısıyla 5 Aralık 2022’de yani 1 yıl önce asgari ücretli 205.9 dolar satın alabiliyordu. Doların fiyatı da yükseldi, önemli bir ölçüt. Bugün dolar 18,65 TL. Asgari ücret ne 5 bin 500 TL. Bugün ne kadar alıyor? 295 dolar arkadaşlar. Bir yıl önce asgari ücretli 209 dolar alırken, bugün tam 295 dolar alıyor. Dolar bazında artış yüzde 43. Bunu da check edelim. 

Kırmızı ete bakalım. 1 yıl önce dana kuşbaşı etinin fiyatı 68 lira. Bugün 138 lira. 1 yıl önce 2 bin 825 liralık asgari ücret ile 41 kilo alabiliyor. Bugün 5 bin 500 liralık asgari ücret ile 42 kilogram alabiliyor. Çok artış yok ama düşmemiş.

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu: Tiranlar, zorbalar hep giderler, o da altı ay içinde gidecek,

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu beş soru sordu, Soylu’nun yanıtı “İftirayla gündem değiştirme çabasında, ispat etmezse şerefsizdir” oldu

 

 

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir