ABD’den dikkat çeken ‘Pençe-Kılıç’ açıklaması: Türkiye’yi uyardık

ABD’den dikkat çeken ‘Pençe-Kılıç’ açıklaması: Türkiye’yi uyardık

Pentagon, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na karşı olduğunu açıkladı.

ABD’li yetkili, Washington’ın Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği operasyonla ilgili endişelerini Türk yetkililerle görüştüğü belirtildi. Aynı açıklamada bu tür bir askeri operasyonun IŞİD’le mücadele hedefine zarar vereceği söylendi.

Açıklamada, “Türkiye’nin bu tür bir operasyonu yapmaması konusunda uyardık ve biz Suriyeli partnerlerimizden de bu tür gerilimleri büyütmemelerini istedik” denildi.

ABD’li yetkili ayrıca, “Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ya da Irak’ın egemenliğini Irak hükümetiyle koordineli olmadan askeri hamlelerle ihlal etmeye karşıyız. Biz ayrıca son dönemde Türkiye’nin güneyine düzenlenen ve sivillerin öldüğü saldırılara da karşıyız” dedi.

Rusya’dan da açıklama geldi

Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Alexander Lavrentyev de “Türkiye, Suriye’de aşırı askeri güç kullanmaktan çekinmeli ve Kürt sorunu için barışçıl bir çözüm aramalı” dedi. Lavrentyev, Moskova’nın çatışmaya bir çözüm bulmak adına ortaklarıyla birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir