3 yılda bitecekti, 10 yıl oldu!

3 yılda bitecekti, 10 yıl oldu!

İhaleyi alan firma süresi içinde işi bitiremedi ve süre uzatımı istedi. 3 yılda bitecek iş için tam 7 yıl süre uzatımı alındı.

TCDD, Eskişehir-Kütahya-Balıkesir arasında hat kesimi sinyalizasyon ve Telekomünikasyon yapım işini 2011’de 88 milyon Euro’ya 1080 günde tamamlanmak üzere ihale etti.

İhaleyi alan firma süresi içinde işi bitiremedi ve süre uzatımı istedi. 3 yılda bitecek iş için tam 7 yıl süre uzatımı alındı. Sayıştay, 10 yıldır bitirilemeyen iş için artık ek süre verilmemesini istedi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Sayıştay’ın TCDD denetim raporunda 2011 yılında ihalesi yapılan Eskişehir-Alayunt-Kütahya-Balıkesir Hat Kesimi Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapım İşinin 10 yıldır bitmemesi yer aldı.

88 milyon 872 bin Euro bedelle ihale edilen ve 1080 gün süresi olan iş için toplamda 2 bin 617 gün süre uzatımı alındı. Rapor hazırlandığı tarihte işin bitmediğine dikkat çekildi ve şu uyarı yapıldı:

“Söz konusu projenin geçici kabulü yaşanan sorunlar nedeniyle yapılamamıştır. Geçici kabul yapılması gereken tarih sorunların çözülememesi nedeniyle sürekli ötelenmektedir. İhale süreci hazırlığında teknik şartnamelerin detaylı hazırlanarak ihtiyaçların net olarak belirlenmesi ve sürekli süre uzatımı vermek yerine yasal mevzuat ve sözleşme hükümleri çerçevesinde söz konusu işlerin sonuçlandırılması önerilir.”

Çağrı Tasarım Kampanya

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir