• 26 Mayıs 2022
  • Güncelleme 26 Mayıs 2022 11:17
  • Ankara

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yeni suçlama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yeni suçlama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın özel kalem müdürü Martin Reynolds’ın, ülkede sıkı covid-19 kısıtlamalarının sürdüğü ve sosyal temasın son derece sınırlı olduğu Mayıs 2020’de, e-posta gönderdiği 100 kadar kişiyi Başbakanlık Konutu’nda içkili bir etkinliğe davet ettiği ortaya çıktı.

BBC’ye konuşan iki görgü tanığı, Başbakan Johnson ve eşi Carrie Symonds’ın da, 20 Mayıs 2020’de konutun bahçesindeki etkinliğe katıldığını söyledi.

Johnson, 30’a yakın kişinin katıldığı sanılan etkinlikte olup olmadığı hakkında açıklama yapmadı.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada covid-19 kısıtlamalarının ihlal edilip edilmediğiyle alakalı bağımsız soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Londra Emniyet Müdürlüğü ise “Covid kurallarının ihlal edildiğine yönelik iddialara yönelik kapsamlı haberlerle alakalı olarak”, hükümetle temas halinde olduğunu açıkladı.

MUHALEFET ÖFKELİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin genel başkan yardımcısı Angela Rayner, Başbakan Johnson’ı, “toplumun diğer kesimleri için koyduğu kurallara uymamakla” suçladı.

İşçi Partisi, etkinliğe katıldığının ortaya çıkması halinde, Johnson’ın “çok ciddi soruları yanıtlaması gerektiğini” vurguluyor.

Liberal Demokrat Parti ise polise, iddiaları soruşturma çağrısı yaptı.

JOHNSON NEDEN ELEŞTİRİLİYOR?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson daha önce de, resmi konutunda Covid kısıtlamalarına aykırı şekilde partiler organize ettiği ya da bu partileri önlemediği gerekçesiyle eleştirilmişti.

‘İÇKİLERİNİZİ KENDİNİZ GETİRİN, SOSYAL MESAFE KURALINA UYUN’

20 Mayıs 2020’deki etkinlkle alakalı iddiaları ise ilk olarak Başbakan Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings geçen haftaki blog yazısında gündeme getirmişti.

Martin Reynolds adına gönderilen ve Pazartesi akşamı ITV News Tvu’nda yayımlanan e-mailde ise saat 18.00’de başlayacak etkinliğe katılacaklardan, içkilerini kendilerinin getirmeleri ve sosyal mesafe kurallarına uymaları isteniyor.

Etkinliğin organize edildiği tarihte İngiltere’de yasal olarak;

  • İnsanlar başka bir evde yaşayan sadece bir kişiyle bir araya gelebiliyordu. Halka sosyal mesafa kuralına (2 metre) uymaları tavsiye edilmişti.
  • Cenazeler gibi az sayıda istisna dışında, insanların diğer evlerden kişilerle kalabalık ortamlarda bir araya gelmelerine izin verilmiyordu.
  • Evden çalışabilecek herkese, işe gitmemeleri çağrısı yapılmıştı.
  • Okullar, hayati önemi olmayan tüm dükkanlar, eğlence mekanları, kuaförler ve berberler kapalıydı.

20 Mayıs 2020’de dönemin Kültür Bakanı Oliver Dowden, Başbakanlık’taki covid-19 brifinginde, son 24 saatte Birleşik Krallık’ta virüsün neden olduğu Koronavirüs hastalığı sonucu 363 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İngiltere’de, 1 Haziran 2020’den itibaren bu kurallar gevşetilmiş, farklı evlerden en fazla altı kişinin açık havada buluşabilmelerine izin verilmişti.

Nig Akademi
Nig Akademi'nin basın-yayın kuruluşu olarak yayına başlayan Haber Buketi, ilkeli ve tarafsız haber anlayışı ile Türkiye'nin gündemini oluşturmaya devam ediyor.

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündeme Dair
İstanbul Maltepe Belediyesi  çalışanlarının da aralarında bulunduğu rüşvet soruşturmasında gözaltına alınan 19 kişi emniyetteki işlemlerinin ...
İstanbul Maltepe Belediyesi  çalışanlarının da aralarında bulunduğu rüşvet soruşturmasında gözaltına alınan 19 kişi emniyetteki işlemlerinin ...
Seçim güvenliği başta olmak üzere Türkiye’nin kritik konularında ismi öne çıkan SADAT’ın başkanı Melih Tanrıverdi, kapılarına giden CHP Genel ...
Millî Güvenlik Kurulu bugün Beştepe'de, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Toplantıda ...
Halk ozanı Aşık Veysel’in adı, Sivas'taki Aşık Veysel Ortaokulu'ndan kaldırıldı. Okulun yeni binaya taşınmasıyla AK Parti’ye yakınlığı ile ...
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Meclis Başkan Vekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, Bankacılık ...
Cumhurbaşkanı Kararı’yla Düzce, Manisa, Bilecik ve Mersin’de toplam 3 milyon 496 bin 566 metrekare alan orman sınırları dışına çıkartıldı ...