2022 Nâzım Hikmet Yaz Kampı katılımcılarından “Gezegenimiz için Bir Manifesto”

2022 Nâzım Hikmet Yaz Kampı katılımcılarından “Gezegenimiz için Bir Manifesto”

Nâzım Hikmet’in oğlu Mehmet Hikmet anısına düzenlenen ve 2- 11 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşen kampın sonunda katılımcılar bu yılki tartışma konuları olan iklim krizi  ve akademik özgürlük/üniversite özerkliği  üzerine Nâzım Hikmet’in özgürlük anlayışından ilham alarak  manifesto yayınladı.

Van, Kilis, İstanbul, Trabzon, Konya, Ankara gibi Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 18-25 yaş grubundaki 20 gencin katıldığı kamp Gündüz Vassaf, Adalar Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle yapıldı.

Gençler  İğneada’da çadırlarda konakladıkları, ÖTE adı verilen ve ormanın içindeki  yerlerinde, doğaya saygı temelli, enerjisini güneşten, suyunu kaynaktan ve gıdasını kendi toprağından sağlayan alanda  dokuz gün boyunca Sabahattin Ali’yi de andıkları Longöz ormanları’nda  ağırladıkları konuklar ve konuları:  Prof. Dr. Utku Perktaş ve Lider Sinav’la kuş gözlemciliği, biyoçeşitlilik ve iklim krizi, Ömer Madra’yla “Ne Yapabiliriz”, Change4Trust’dan Dr. Duru Uslu’yla “Yeni Bir Dünya Modeli Olarak Tüketim ve Üretimi Birleştiren Tüketim Ekonomisi” kavramı, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Taner Bilgiç ile “Türkiye’de 12 Eylül’den beri unutulan üniversitede özerklik ve akademik özgürlük”, İbrahim Betil’ de katıldığı Toplum Gönüllülerin “Toplumsal Cinsiyet” atölyesi, Haluk Oral’la “Nâzım Hikmet ve Matematik ve Edebiyat” söyleşisi, Dr. Nilay Örnek’le “Gezegenimizin Geleceğinde Farklı Seçimler” konuşması, Buket Uzuner’in dörtlemesi’nden Su kitabı bağlamında çevre sorunları sunumu, Ecinniler edebiyat dergisi  yöneticilerinden Gökhan Arslan ile “Ekolojik Bir Edebiyat mümkün mü?” atölyesi, ve Sibel Oral, “İşitiyor musun Memet” kitabı üzerinden Mehmet Nâzım ve Nâzım Hikmet üzerine konuşmasında sık sık Gündüz Vassaf’a da  bıraktığı,  gençlerin kendi baba-oğul deneyimlerini aktardıkları duygu yanı ağır basan bir  bir oturumla Mehmet Nâzım anısına düzenlenen kamp son buldu.

2022 İğneada Nâzım Hikmet Kampı manifestosu

I.”Üniversite özerkliği ve akademik özerklik üniversitenin olmazsa olmazıdır.  

12 Eylül ve YÖK’ten beri Türkiye’de totaliter dayatmayla yok edilen üniversite  kapı kulluğunda bir kuruma dönüşmüştür. Türkiye üniversitelerine özerklik sağlayacak bir çerçeve yasasının gerekli çevreler tarafından kırk küsur yıldır dile getirilmemesini ibret verici buluyoruz.

Kaliteli eğitim için yurt dışına gitmek yerine, ülkemiz üniversitelerinde eğitim almak ve geleceğimizi kurmak istiyoruz. Tüm dünyada kabul gören Lima Bildirgesi ile güvence altına alınmış haklarını barışçıl protestolarla savunan akademik çevrenin ve bildirgenin arkasındayız.”

II.”İklim ve biyoçeşitlilik kriziyle yüzleştiğimiz şu dönemde gezegenimizde tüm canlılar yok oluşla  karşı karşıyadır. Yaşamı değil kendi kârını düşünen dünyanın en zengin %1’lik kesimi göz göre göre bizleri, başka türleri ve gezegenimizi ölüme sürüklemektedir.

Yalnızca insan refahını düşünen ve insanı tüm canlı cansız varlıkların üzerinde konumlandıran türcü zihniyetin kurduğu bu sistem çökmüştür. Paris İklim Anlaşması yerine getirilmeli, fosil yakıt sektörünün enerji sistemleri üzerindeki hâkimiyetini sonlandırılmalı, 2030’a kadar tüm fosil yakıtları yerin altında bırakılmalı, 1.5 derece sınırının aşılmaması için tüm ülkeler kömürden başlayarak yeni termik santral kurmama sözü vermelidir. İklimin değil sistemin değişmesi gerektiğini söylüyoruz. 23 Eylül Cuma Fridays For Future uluslararası gençlik hareketi dünyanın her yerinden genci iklim için okul grevine çağırıyor. Hep beraber “Kâr Değil Yaşam” diyelim.

23 Eylül Cuma Fridays For Future uluslararası gençlik hareketi dünyanın her yerinden genci iklim için okul grevine çağırıyor.” Hep beraber “Kâr Değil Yaşam” diyelim.”

Buraya Dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.