• 17 Ocak 2022
  • Güncelleme 11 Ocak 2022 12:23
  • Ankara

ABD’den Çin’e dünyanın dört bir yanında istifa dalgası: Genç nesil, kariyer ve özel yaşam dengesini yeniden sorguluyor

ABD’den Çin’e dünyanın dört bir yanında istifa dalgası: Genç nesil, kariyer ve özel yaşam dengesini yeniden sorguluyor

T24 Dış Haberler

ABD’den Çin’e çok sayıda ülkede çalışanlar, iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi yeniden değerlendirmeye başladı. ‘Büyük İstifa’ olarak adlandırılan süreç; pandemi, tükenmişlik sendromu, durgun maaşlar, iş güvencesizliği, barınma ve eğitim masraflarının artışı gibi nedenlerle dünya genelinde çoğunluğu gençlerden oluşan, binlerce insanın işini bırakmasını özetliyor.

Bloomberg Businessweek’te yer alan ‘Büyük İstifa’dan ‘yere serilmeye’, çalışanlar geri çekiliyor’ başlıklı makale; ABD, Çin, Japonya ve Almanya’da genç neslin kariyer, servet ve iş hayatına yönelik soru işaretlerini inceledi. 

ABD’den veriler, bu yıl nisan ve eylül ayları arasında 24 milyondan fazla insanın işini bıraktığını, pek çok kişinin de iş gücünün dışında yer aldığını gösterdi. Almanya, Japonya ve diğer varlıklı ülkelerde de bu trendin işaretlerinin olduğu belirtildi.

Araştırmalar, pandemi kaynaklı tükenmişlik sendromu ve ruh sağlığı sorunlarının istifa dalgasında etkili olabileceğini gösterirken, çalışma hayatını sorgulama dürtüsünün pandemiden önce de var olduğu biliniyor.

Gelişmiş ülkelerde durgunlaşan maaşlar, iş güvencesinde istikrarsızlık, barınma ve eğitim masraflarındaki artışlarla giderek daha az insanın finansal olarak istikrarlı bir hayat kurabildiği görülüyor.

Dünya genelinde 1980-1990’lar arasında doğan milenyum ve onlardan sonra gelen Z kuşağının, kendilerinden öncekine kıyasla evlenme, ev satın alma ve çocuk sahibi olma sürecinin geciktiğine işaret ediliyor.

Çin’de ‘serme’ akımı

Çin’de sosyal medyada yapılan bir paylaşımla başlayan ‘serme’ akımı, çalışan ve iş yaşamını sorgulayan kesim içinde hızla yayılarak Devlet Başkanı Şi Cinping’in de bir konuşmasına da yaptığı uyarıya kadar ses getirdi. Şi, bu yılın ağustos ayında yaptığı bir konuşmada ülkeyi ‘içe kapanma ve sermekten kaçınmaya’, bunun yerine yukarı hareketlilik kanallarını açmaya çağırmıştı.

Çin’de çalışanlar, teknoloji gibi sektörlerde yaygın olan, haftada 6 gün sabah 9-akşam 9 arası çalışma düzenine karşı tepkilerini göstermeye, işlerinden ayrılmaya başladı. Çin ekonomisi son 10 yılda iki katı kadar büyürken özellikle büyük şehirlerde yaşam maliyeti, maaş artışının üzerine çıktı. Sonuç olarak, ‘serme’ akımı kendini gösterdi.

Almanya’daki Max Planck Sosyal Antropoloji Enstitüsü’nden Xiang Biao, bu akımı şöyle değerlendirdi: Ekonominin aşırı ısınması ve sürdürülebilir olmaktan çıkmasıyla alakalı. Hem çevresel hem de ruhsal anlamda.

ABD’nin istifa dalgası

ABD’de milenyum kuşağının finansal endişelerinin pandemi öncesine dayandığı biliniyor. Biriken öğrenci borçları ve Büyük Buhran’dan kalan zahmetli iyileşme sürecinin birleşmesiyle ABD’de milenyum kuşağının ebeveynlerinden daha az kazanan ilk kuşak olacağı tahmin ediliyor.

Pandemiyle birlikte bu endişelerin büyüdüğü belirtilirken Mind Share Partners’ın yaptığı bir anket, 2021’de işini bırakan milenyum kuşağının 3’te 2’sinin ruh sağlığı sorunlarını gerekçe gösterdiğini tespit etti. Bu oran, Z kuşağında yüzde 81 olarak belirlendi.

Covid’in yarattığı insani ve ekonomik krizin gençlerin önceliklerini yeniden değerlendirmesine neden olduğu belirtiliyor.

Avrupa’da da iş hayatı yeniden değerlendiriliyor

Pandemide personel koruma programlarının ABD’ye göre işten çıkarılmaları daha çok önlediği Avrupa’da da gençlerin kariyerlerini yeniden değerlendirdiği görülüyor. Euro bölgesinde Covid-19 öncesine göre 2 milyon daha az insanın iş gücünde olduğu tespit edildi.

Çalışanlar işi bırakmak istiyor

Microsoft Corp’un yaptığı bir ankete göre dünyadaki çalışanların neredeyse yarısı işi bırakma fikrini değerlendiriyor. Milenyum kuşağı ve Z jenerasyonundan katılımcılar arasında, 10 kişiden 4’ü pandemi sonrası tam zamanlı ofise dönmeleri istendiği takdirde işini bırakacağını söyledi.

Önceki kuşaklar, gençlerin bu tutumunu ‘tembelce’ ve ‘ayrıcalıklı’ olarak değerlendirse de daha zengin ülkelerde çalışma saatlerinin yıllardır giderek azaldığı da görülüyor. Uzmanlar pandemi, iklim krizi gibi varoluşsal krizlerin gölgesinde çalışanlar için servet ve kariyer düşüncelerinin yeniden değerlendirildiğini belirtiyor. Qualtrics’te personel davranışları danışma hizmeti veren Benjamin Granger,

Londra King’s College Politika Enstitüsü Direktörü Bobby Duffy, gençlerin davranışındaki değişimin daha uzun trendlerin bir sonucu olduğunu söylüyor.  Duffy, 20-30 yaşlarındaki insanların işten beklentisinin ‘yeni şeyler öğrenmek’ gibi farklı unsurlar olduğunu belirtiyor.

Nig Akademi
Nig Akademi'nin basın-yayın kuruluşu olarak yayına başlayan Haber Buketi, ilkeli ve tarafsız haber anlayışı ile Türkiye'nin gündemini oluşturmaya devam ediyor.

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündeme Dair
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; bu ülkelere uçuşların 10 Ocak 2022 tarihli İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ‘Ülkeye Giriş Tedbirleri’ konulu genelgesi kapsamında 10 Ocak 2022 tarihi itibariyle tekrar açıldığı belirtildi. Genelge kapsamında Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya, Zimbabve, Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan […]
Elektrikte “kademeli zammın” ilk faturaları vatandaşa ulaşmaya başladı. Tüketimin büyük bir bölümü aralık ayında olmasına karşın zamlı yeni tarifeden hesaplanan faturalarda “düşük, yüksek kademe” detayları da gösterildi. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi. Gelen faturalara göre bazı ailelerin faturalarında 50, […]
Stokçuluk yapanlara verilen cezaların artırılmasını öngören yasa düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt […]
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın şartlarına rağmen geçen yıl 14 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan yeni yılda da yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Erdoğan, 2022’deki yurt dışı ziyaretlerinin ilkini Arnavutluk’a gerçekleştirecek. Yeni Şafak’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Ocak’ta Arnavutluk’a günübirlik ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında iki ülke ilişkilerinin ve bölgesel konuların ele alınmasının beklendiği belirtiliyor. Erdoğan’ın […]
Özel sektörün elindeki limanların işletme hakkını ihalesiz 49 yıla uzatan kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TBMM’de, “Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne peşkeş çekileceği” vurgulanarak eleştirilen ve büyük tartışmalara neden olan kanunla 18 limanın işletme süresi uzayacak. Yürürlüğe giren 7350 sayılı torba kanunun alakalı bölümü şöyle: MADDE 124/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında […]
Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Şimdiki Ulaştırma Bakanı, eskiden İBB’nin Genel Sekreter Yardımcısı. Bina yapılmış gibi tutanak tutuyorlar. Bunun hesabını soracağınıza gelip İBB’ye inceleme başlatıyorsunuz” şeklinde açıklamalarına cevap verdi. Karaismailoğlu, “Bizim bir hayat felsefemiz var. Orada ailemize, milletimize bir sorumluluğumuz var. Helali haramı hayatımızda yaşarız. Yaşam mücadelemiz de onun için. O yüzden böyle bir […]
Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, Gaziantep'in yaklaşık 500 bin Suriyeli'ye ev ...