• 17 Ocak 2022
  • Güncelleme 11 Ocak 2022 12:23
  • Ankara

Sağlıkçılardan zam tepkisi

Sağlıkçılardan zam tepkisi

“Sağlıkçılara maaş zammı” olarak açıklanan düzenleme, sağlıkçılar arasında tartışma yarattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamada, Meclis’te görüşülen torba yasaya ek bir madde koyduklarını belirterek “Doktorlara 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız” dedi. Maddenin TBMM’de kabul edilmesinin ardından, pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimler ve diş hekimlerine ise 5 bin lira zam yapıldığı öne sürüldü. Sendikalar ve sağlıkçılar hekimler dışındaki diğer sağlık çalışanlarının dışlandığı eleştirisinde bulundu.

SAĞLIKÇILAR TEPKİLİ

Kararın sadece hekimleri kapsamasına sağlıkçılar tepkili…. Sosyal medyada #SağlıkcıİsBırakıyor, #SağlıkEkipİsidir ve #SağlıkcınınOyuYok etiketleri ile karara tepki gösterildi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ayrımın kabul edilemez olduğunu söyledi. Kahveci “Sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ücret artışı, tüm sağlık çalışanları, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm mesai arkadaşlarımız için yapılmalıdır” dedi.

İŞ BIRAKILACAK

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş da hükümetin aldığı karara karşı tüm Türkiye’de eyleme geçileceğini belirtip 7-9 Aralık tarihlerinde iş bırakılacağını duyurdu.

ECZACILAR DA YOK

Ankara Eczacı Odası ise hekimlere yapılan ek gösterge zammına eczacıların dahil edilmediğini hatırlatarak “Sağlık çalışanları arasında açık bir ayrımcılığa sebep olan ve adalet duygusunu zedeleyen bu yanlış bir an önce düzeltilmelidir. Eczacılar da derhal bu kapsama alınmalıdır” açıklamasını yaptı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER

Karara sosyal medyada da tepki geldi. Bazıları şöyle:

– Sağlık çalışanları hekimiyle, hemşiresiyle, sağlık emekçileriyle bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Ayrım yapılması kabul edilemez. “Hakları ödenmez” denilen sağlıkçılara verilen sözler tutulmalıdır.

– Bir doktor olarak sadece benim maaşıma zam yapılması diğer sağlık çalışanlarının pas geçilmesi içime sinmiyor. Tüm sağlık personeli arkadaşlara herkesi memnun edecek şekilde zam yapılması daha uygun olacak umarım böyle bir düzeltme açıklaması yapılacaktır.

– Doktorun alacağı maaş sorun değil daha fazlasını hak ediyorlar. Hepimizin görevi farklı, kimse kimsenin amiri, patronu da değil. Diğer sağlık personelini görmezden gelmeniz bizi ancak size düşman eder.

– 15 yıldır sağlık çalışanı olduğumu sanıyordum bugün hiçbir şey olmadığımı anladım. Eyvallah bakanım.

– Ben yüksek lisans bitirip 2 yıl fazla okuma için sadece 80 lira alabiliyorum. Normalde uzman hemşire olmam gerekirken hiç takmıyorlar bile ama gelin görün ki hekime maaşım kadar zam yapılıyor. Adalet bunun neresinde sayın Fahrettin Koca.

– 24 yıllık ebeyim 2 önlisans 2 lisans diplomam var Kasım ayı maaşım 4050 lira, müjde diye verdiğiniz zam benim aldığım maaştan bile fazla adalet teraziniz bozuk bir ayar yaptırmanın vakti geldi bence.

Nig Akademi
Nig Akademi'nin basın-yayın kuruluşu olarak yayına başlayan Haber Buketi, ilkeli ve tarafsız haber anlayışı ile Türkiye'nin gündemini oluşturmaya devam ediyor.

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündeme Dair
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; bu ülkelere uçuşların 10 Ocak 2022 tarihli İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ‘Ülkeye Giriş Tedbirleri’ konulu genelgesi kapsamında 10 Ocak 2022 tarihi itibariyle tekrar açıldığı belirtildi. Genelge kapsamında Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya, Zimbabve, Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan […]
Elektrikte “kademeli zammın” ilk faturaları vatandaşa ulaşmaya başladı. Tüketimin büyük bir bölümü aralık ayında olmasına karşın zamlı yeni tarifeden hesaplanan faturalarda “düşük, yüksek kademe” detayları da gösterildi. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi. Gelen faturalara göre bazı ailelerin faturalarında 50, […]
Stokçuluk yapanlara verilen cezaların artırılmasını öngören yasa düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt […]
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın şartlarına rağmen geçen yıl 14 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan yeni yılda da yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Erdoğan, 2022’deki yurt dışı ziyaretlerinin ilkini Arnavutluk’a gerçekleştirecek. Yeni Şafak’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Ocak’ta Arnavutluk’a günübirlik ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında iki ülke ilişkilerinin ve bölgesel konuların ele alınmasının beklendiği belirtiliyor. Erdoğan’ın […]
Özel sektörün elindeki limanların işletme hakkını ihalesiz 49 yıla uzatan kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TBMM’de, “Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne peşkeş çekileceği” vurgulanarak eleştirilen ve büyük tartışmalara neden olan kanunla 18 limanın işletme süresi uzayacak. Yürürlüğe giren 7350 sayılı torba kanunun alakalı bölümü şöyle: MADDE 124/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında […]
Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Şimdiki Ulaştırma Bakanı, eskiden İBB’nin Genel Sekreter Yardımcısı. Bina yapılmış gibi tutanak tutuyorlar. Bunun hesabını soracağınıza gelip İBB’ye inceleme başlatıyorsunuz” şeklinde açıklamalarına cevap verdi. Karaismailoğlu, “Bizim bir hayat felsefemiz var. Orada ailemize, milletimize bir sorumluluğumuz var. Helali haramı hayatımızda yaşarız. Yaşam mücadelemiz de onun için. O yüzden böyle bir […]
Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, Gaziantep'in yaklaşık 500 bin Suriyeli'ye ev ...