• 9 Aralık 2021
  • Güncelleme 9 Aralık 2021 16:31
  • Ankara

Palamut nesli tehlikede! ‘Avlanma boyu 39 santimetre olmalı’

Palamut nesli tehlikede! ‘Avlanma boyu 39 santimetre olmalı’

Türkiye’de en düşük 25 santimetre boy sınırı ile avlanan palamut balığının, yumurtalarını bırakmadan avlanması nedeniyle neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya!

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, av miktarlarında yaşanan düşüşün palamudun bireysel olgunluğa ulaşılmadan avlanmasından kaynaklandığını ifade etti.

Doç. Dr. Çiftçi, şunları söyledi:

* Geçmişten günümüze palamut avcılığı verilerine baktığımızda rakamların çok değişken olduğunu gözlemliyoruz. İlginç şekilde iniş ve çıkışlar gözlemleniyor.

* Mesela 2016 yılına baktığımızda palamut üretimi 39 bin ton civarındayken, 2017’de bu 7 bin tona düşüyor. 2018’de yeniden çıkarak 30 bin tonlara yükseldiğini, 2019’da 4 bin tona düştüğünü görüyoruz. Geçen sene ise 20 bin ton civarında palamut avcılığı yapıldığını gözlemlemekteyiz.

* Bu sene de çok iyimser olmamamız gerekiyor. Çünkü palamut avcılık miktarı 3-4 bin ton civarında kalacakmış gibi gözüküyor.

* Yapılmış olan bilimsel çalışmalarda da balığın birinci yılın sonunda, ikinci yılın başında bireysel olgunluğa ulaştığı belirtilmiş. Rus araştırmacıların çalışmalarında palamut balığının boyunun birinci yılın sonunda, ikinci yılın başında 39 santimetre olduğu gözlemlenmekte.

* Biz bunları ayrı ayrı değerlendirdiğimizde palamudun bireysel olgunluğa yani üremeye ulaşmış olduğu en düşük boyun aslında 39 santim olduğunu görebiliyoruz. Fakat av yasağına baktığımızda 25 santimle sınırlandırılmış. En düşük av yasağı boyunun yükseltilmesi, 39 santimetre olması gerekir.

“TORUNLARIMIZ ŞOKLANMIŞ BALIKLARI ALACAK”

Balıkçı Cesur Kaya ise gelecek nesillerin balık bulmakta güçlük çekeceğini belirterek, şöyle konuştu:

* Her yıl balıklar da insan gibi mevsimi geldiği zaman boğazdan çıkar, Karadeniz’e yumurta döker, yumurta dönemi geçirir. Mayıs, haziran, temmuz aylarında bu üç ay zarfında yumurtalarını döker, döktüğü zaman hava şartları iyi giderse bu dökülen yumurtalar denizde tutar. Sonrasında da balık olur.

* Bu sene hava şartları hep poyraz gitti. Poyraz gittiği zamanda da karşı ülkelerden bize soğuk su gelir. Balıkların yumurta döneminde soğuk su geldiği için o yumurtalar çürüdü. Denizde tutmadı yani. Bu nedenle palamut balığı az oldu.

* Biz yine iyi günleri yaşıyoruz. Benim yaşım 60. Gelecek nesil belki bu balıkları bulma şansları da olmayacak. Torunlarımız süper marketlerden şoklanmış balıkları alacak. DHA)

 

Nig Akademi
Nig Akademi'nin basın-yayın kuruluşu olarak yayına başlayan Haber Buketi, ilkeli ve tarafsız haber anlayışı ile Türkiye'nin gündemini oluşturmaya devam ediyor.

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündeme Dair
Sözcü yazarı Necati Doğru, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doha ziyaretinde 15 sözleşme imzalanmasını ve ...
Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'nde görev yaparken sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle görevinden alınan Dr. Ali Edizer ...
Sanık avukatı bozma kararının yerinde olduğunu söylerken, mağdur Yunus Emre Bahçıvan kararı eleştirdi. “Sanıklar bağırarak, küfür ederek ve ...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi'nin icra komitesi olarak adlandırılan Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala ile alakalı ...
Operasyonda şebeke üyesi 4 kişi yakalanırken, organlarını satmak ve nakil için gelen 6 kişi de yerleştirildikleri otelde gözaltına alındı ...
Yurtta kısa süre önce aşçı olarak çalışmaya başlayan İhsan Güney, satırla Bilgisayar Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sami ...
Kocaeli’nde AK Parti'li Körfez Belediyesi'nin mevcut ve önceki dönem belediye başkanlarının da adının karıştığı sahte iş bitirme belgesi ...